ТОП 10 ФІЛЬМІВ ПРО ВОЛОНТЕРСТВО

Волонтерство в Україні одна з провідних діяльностей, яка спрямована на допомогу. З початком повномасштабного вторгнення, висвітлення волонтерства в медіа набуло нового формату.  Історії волонтерських вчинків стають відомими завдяки деталізації, яку тепер відтворюють в документальних фільмах, які присвячені саме цьому напряму. Фільми відтворюють нашу сучасність, а тому користуються популярністю серед аудиторії.

«Область героїв», 2022 рік.

Сюжет фільму розповідає реальні історії волонтерських вчинків. Фільм розповідає про реальні події, які відбувались в селах під Києвом. Головні ролі, виконали волонтери, які розповідали свої історії. Фільм присвячено усім волонтерам України. Авторами фільму є Олексій Комаровський та Артур Лерман. Кінострічка створювалась у партнерстві з Київською обласною військовою адміністрацією. В матеріалі «News.Chernivtsi» продюсер Олексій Комаровський зазначив: «Це дуже рідкісний жанр – це виклик часу, наша команда вперше реалізовувала такий проєкт і він вдався. Це документальні події відтворені мовою якісного кіно. Ми відпрацювали близько 120 героїчних історій, віднайшли 5 найцікавіших, відзняли чотири із них. Всі герої спочатку неохоче йшли на розмову. Проте коли після години-двох спілкування ми вже відчули, як стаємо близькими – їх так зачепила ідея відрефлексувати всі події за допомогою кіно. І згодом вони дуже дякували, що мали змогу пережити  За кордоном стрічка була показана в Польщі, Іспанії, США та Німеччині.

«UA2022», 2022 рік

Документальний фільм, який відтворює діяльність волонтерської організації Volunteer Community Ukraine. В матеріалі «Дивись INFO» автор ідеї Олексій Лідовський зазначив:  «Це не просто фільм, це документальний свідок нашого часу. Він відкриває завісу над тим, як єврейські громади та євреї України згуртувалися навколо волонтерської діяльності, щоб прийти на допомогу у години лиха». Цю стрічку було презентовано до Дня Незалежності. Показ відбувався в онлайн форматі на YouTube каналі JCC Online. Наразі на платформі фільм переглянуло 12 тисяч користувачів. Кінострічка розповідає про волонтерство, як про опору для тих, кому вона потрібна. На прикладі різних міст України, кожна історія має свою унікальність.

«Міста та їхні герої», 2023 рік

Документальний проєкт, який присвячено містам України та волонтерам, які надавали там допомогу. Цей проект включає в себе 6 документальних фільмів, кожен з яких розповідає про конкретне місто України. Фільми присвячено Миколаїву, Баштанці, Охтирці, Харкову та Чернівцям, в цих містах також проходили зйомки стрічки. Авторами стрічок виступили Ольга Гібелінда та Андрій Литвиненко. У матеріалі «Детектор медіа» ініціатор проекту Денис Блощинський розповів: «У цьому фільмі ми показуємо простих українців різних спеціальностей і професій. Їхні заняття та ролі для всіх зрозумілі та звичні. І ці люди знайшли в собі щось таке, що дозволило їм в дуже страшних обставинах та критичних моментах залишитись людьми й робити важливі речі для того, щоб протистояти навалі ворога. Наш проєкт саме про це — про людяність, яка зараз є нашою надпотужною силою».

«Дев’ять життів», 2022 рік

Фільм присвячено волонтерам, які рятували тварин, ризикуючи власним життям. Документальну стрічку створювало Об’єднання Українських Продюсерів.  В процесі зйомки були задіяні режисер Ігор Гома та дві продюсерки, Алла Липовецька і Марина Квасова. Фільм розповідає історії, як волонтери займались спасінням тварин під час повномасштабного вторгнення. Один з учасників організації, Ігор Сторчак в інтерв’ю «Детектор медіа» зазначив: «9 життів, є дуже прості принципи, чому люди дивляться ці теми і не дивляться інших. Одні теми більш локальні, інші — більш інтернаціональні. Тварини — це інтернаціональна історія. Тому вона працює, тому вона продається. Тут треба виходити з нашої мети. Вона така: щоб у світі було якнайбільше різних фільмів про війну в Україні».

«Звідки куди», 2023 рік

Фільм був створений польським  волонтером Мачеком Хамелою, в співпраці з українською продюсеркою Анною Паленчук. Героями фільму стали реальні евакуйовувані Мачеком. В матеріалі «LB.ua» режисер Мачек Хамели розповів: «Я витратив значну кількість часу, вигадуючи, яким буде фактичний процес знімання. Найважливіше було визначити межі та кордони, тому ми встановили декілька правил: зйомки мають бути повністю підпорядковані зусиллям евакуації; вони завжди мають відбуватися паралельно і бути на другому місці. Саме тому фільм побудований на прощаннях, прибуттях і самому шляху всередині машини. Ми ніколи не гальмували процес евакуації лише тому, що треба щось красиво підзняти».

«Іній», 2017 рік

Фільм присвячений литовському волонтеру Рокасу, який відправляється на Схід України, щоб доставити гуманітарну допомогу. Зйомки відбувались в Україні, де приймали участь в зйомках місцеві жителі та військові. Режисером фільму був Шаурнас Бартас. В матеріалі «Детектор медіа» продюсер стрічки Олена Єршова повідомила: «Воєнна стрічка знімалася з документальному монологами реальних військових – учасників бойових дій, яких хочуть привезти на презентацію фільму у Канни». В 2018 році фільм отримав міжнародну премію «Права людини в кіно». Фестиваль проходив в Стамбулі, на цю нагороду, також, цією премією нагороджують фільми, які просувають цінності Ради Європи.

«Voluntarius», 2022 рік  

Стрічку присвячено волонтерам та військовим добровольцям саме з Білої Церкви. Фільм створено творчим об’єднанням «Технокадр». Автором сценарію та режисером є Сергій Пархомов. В пресслужбі Білої Церкви зазначили: «На замовлення ГО «Українське об’єднання учасників бойових дій та волонтерів АТО у м. Києві та Київській області». Цього разу автори присвятили стрічку саме Білоцерківщині».

«Зима у вогні», 2015 рік

Фільм присвячено Революції Гідності, яка відбулась в 2013 році. Стрічка має документальний характер, він показує активну громадянську позицію українського народу, коли люди добровільно боролися за європейське майбутнє. Стрічка містить інтерв’ю з учасниками революції та реальні кадри з місця подій. Режисер фільму Євген Афінєєвський в інтерв’ю «Радіо Свобода» зазначив: «Все вийшло дуже спонтанно. Я працював над іншим проектом, і мій продюсер, мій партнер по фільму подзвонив і сказав «Тобі треба приїхати сюди терміново. Тут відбуваються реальні події. Тут відбувається історія». Я приїхав уже в листопаді 2014-го року в Київ, коли почався Євромайдан».

«Працюю на Перемогу», 2023 рік

Фільм присвячено волонтерам з Кривого Рогу, які почали свою діяльність в 2014 році. Документальна стрічка розповідає про відданість своїй справі, а також  про  справжню  місію в житті. В стрічці демонструється декілька волонтерських організацій.  Фільм створено за підтримки Представників ЄС в Україні. Автори зазначають: «Працюю на Перемогу» — це погляд команди «Першого Криворізького» на працю справжніх героїв тилу — криворізьких волонтерів.

«Сни волонтерів», 2021 рік

Фільм створено  режисером-військовим  старшим  лейтенантом Олексієм Гончаруком. У фільми показано життєві історії волонтерів з різних міст України. Прем’єра стрічки відбулась в Міжнародний день волонтерів 5 грудня. Режисер почав працювати над фільмом ще у 2020 році, паралельно працюючи над іншими стрічками. В матеріалі «Армія.Info», авторка ідеї Тетяна Примак розповідає:  «Виникла ідея 2016 року під час зйомок стрічки «Я піду за сонцем» про окремий аеромобільний батальйон імені Героя України Івана Зубкова. На той час Тетяна проходила службу в цьому підрозділі, зробивши паузу у своїй волонтерській діяльності».

Анастасія Лиховоз