ТОП 5 українських фільмів, які вийшли під час повномасштабної війни

Попри повномасштабне вторгнення, в Україні продовжують знімати та випускати нові фільми різних жанрів. Деякі з них були заплановані декілька років тому, але з часом, їхня актуальність стає більшою. Українське кіновиробництво наразі відображає важливі події з життя українського народу. Також автори фільмів створюють різножанрові фільми, для того, щоб українці змогли трішки відволіктися від складних подій війни.  Наразі більш актуальними є фільми про війну в Україні, про військових та звичайних людей, які це переживають.

  1. «Снайпер. Білий ворон»,  2022 рік.

Робота над повнометражним фільмом розпочалася в 2019 році. Саме тоді, виникла ідея, сюжет та сценарій. Зйомки розпочалися восени 2020 року. Режисером фільму є Мар’ян Бушан, сценаристами фільму є Микола Воронін та також Мар’ян Бушан. Зйомки відбувалися в Міжнародному центрі НГУ на Київщині. До участі у зйомці кінострічки були задіяні військовослужбовці та військова техніка Міжнародного центру і Північне оперативно-територіальне об’єднання Національної гвардії України.  До  зйомок масових сцен загалом долучилося близько ста гвардійців та  два десятки одиниць техніки. У фільмі йдеться про події 2014 року, але після 24 лютого 2022 року, автори вирішили дозняти фінал фільму. Актор Павло Адлошин, який зіграв головну роль снайпера, зараз вступив до лав ЗСУ та перебуває на фронті. За жанром це воєнний фільм, з елементами бойовику.

                          Кадри з фільму «Снайпер. Білий Ворон»

За сюжетом фільму, головний герой живе разом з дружиною під Горловкою на Донеччині. Він працює вчителем математики та фізики у школі. Після окупації Криму та Донецької і Луганської областей, Микола (головний герой)  вирішує піти добровольцем. Микола хоче помститися за вбиту, російськими військовими, дружину. Тому він вступає до ЗСУ та, не зважаючи, на свої погляди, він починає вчитися бути снайпером.  Після цього він починає виконувати серйозні завдання у якості снайпера.

Продюсер фільму Артем Денисов у матеріалі «ТСН» зазначив: «Ми завершили знімати «Ворона» у 2021 році і не могли подумати, що кадри, зняті взимку, виявляться дещо пророчими – що 24 лютого 2022 року змінить життя кожного українця, розділивши на «до» та «після». Впевнений, що вихід фільму, приурочений до Дня Незалежності, — це правильний крок, адже зараз на кону наша Незалежність та Свобода Віримо, що наше кіно ще раз нагадає, що війна постукала у мирні українські будинки ще 8 років тому і весь цей час українські воїни мужні захищають нашу землю — як і наш Снайпер».

Прем’єра фільму відбулась у День Незалежності 24 серпня 2022 року.

2. «Обмін», 2022 рік.

Робота над фільмом розпочалася у 2020 році. За жанром це військова драма.  Режисером  фільму є Володимир Харченко-Куликовський, сценаристами фільму є  Костянтин Лінартович та Влад Дудко. За жанром це воєнна драма. В основі сюжету фільму є реальні історії, але перебудовані більш під «мову кіно». За словами авторів фільму “Батько” (робоча назва – “Обмін”), вони будуть прагнути дати незвичний, глибокий кінематографічний погляд на стосунки батьків та дорослих дітей в обставинах російського вторгнення в Україну. Фільм знімався за підтримки Держкіно. Зйомки відбувалися у Києві та  Київській  області, у Броварському районі. Робота над кінострічкою зайняла півтора роки.

                                        Кадри з фільму «Обмін»

Режисер Володимир Харченко-Куліковський у матеріалі «ZAXID.NET», розповів про створення сценарію: «Сценарій під назвою «Батько», який написав прекрасний актор і справжній патріот України, Костянтин Лінартович, виграв 14-й пітчинг Держкіно і був взятий до виробництва ще в 2020 році. Проте, історія, яка в результаті дійшла до екрану дуже сильно відрізняється від так званого «паперового кіно». Справа в тому, що, не знаю точно з яких причин, попередній режисер, який представляв проект на пітчингу, і повинен був знімати «Батько», не зміг працювати над картиною. Креативний продюсер фільму Андрій Дончик запропонував мені взятись за виробництво стрічки».

За сюжетом фільму події розгортаються у 2014 році на сході України. Батьку, замість його сина, дзвонять невідомі. З цього стає відомо, що син потрапив до полону. Для того, щоб визволити сина, батько повинен приїхати до лінії розмежування та сплатити зазначену суму коштів. Але замість сина, привозять іншого хлопця. Тепер батько повинен домовитися  про визволення сина.

Прем’єра відбулася 6 грудня 2022 року

3. «Коза Ностра. Мама їде», 2022 рік.

Зйомки фільму розпочалися в 2020 році, а їдея виникла в 2017 році . Режисером фільму є італієць Джованні Дота. У написанні сценарію приймали участь українські та італійські сценаристи, Матео Вісконті, Гівованні Дота, Анастасія Лодкіна. Зйомки відбувалися в Україні, Карпати та на острові Сициилія на околицях Риму. Також зйомки деяких сцен проходили в Києві, вже під час повномасштабного вторгнення. У фільмі знімалися українські та італійські актори. Головну роль зіграла відома українська акторка Ірма Вітовська. Комедія має 2 версії: українську та італійську, як зазначено у матеріалі «ТСН» в обох версіях комедії, як в українській, так і в італійській, звучать діалекти: гуцульська (Влада Коза родом із Верховини) та сицилійська (крім того, що більшість подій розгортаються на острові, переважна кількість акторів родом із Сицилії).

                              Кадри з фільму «Коза Ностра. Мама їде»

На першому українському показі в Івано-Франківську в матеріалі «Суспільного», головна акторка зазначила про режисера: «Він сказав: я б ніколи не подумав, що мій перший фільм буде в Українських Карпатах. Коли Джованні приїхав сюди, його вразили гори, охайні хатки та люди. Він їв банош на сніданок, обід та вечерю».

За сюжетом головна героїня мешкає в Карпатах, де згодом продає свій дім та вирушає до Сицилії допомагати своїй доньці та доглядати за онуком. Через  складні відносини з донькою, головна героїня приймає рішення, що вона не потрібна та покидає родину. Після цього вона випадково опиняється у колі італійського мафіозі дона Фредо. Влада (головна героїня) влаштовується до нього прибиральницею, де потім допомагає мафіозі вирішувати певні проблеми.

У світовий кінопрокат стрічка потрапила 19 травня 2022 року, в українську – 1 грудня 2022 року.

4. «Область героїв», 2022 рік.

Цей фільм є кінореконструкцією реальних історій. Режисером фільму є Артур Лерман, також він є сценаристом фільму. Ще одним сценаристом є Стефанія Біла. Фільм створювався за підтримки Київської Обласної Військової Адміністрації. Це перший фільм, який було знято під час повномасштабного вторгнення.  Фільм має 5 реальних історій,  звичайних мешканців Києва та області, де вони розповідають про те, як допомагали іншим  в окупації. Автор ідеї Олексій Комаровський в матеріалі «Вікна» розповів, як відбиралися історії людей, для фільму:  «Їх було до сотні. Із цієї сотні ми вибрали 30 історій. А з них мали вибрати лише чотири чи п’ять, і це було важке рішення».

                                   Кадри з фільму «Область героїв»

Фільм вийшов у  прокат 24 листопада 2022 року. Після українського прокату, фільм та його автори відправилися до світового турне.

5. «Як там Катя?», 2022 рік.

Зйомки фільму розпочалися в 2021 році, вони відбувалися в Києві. Режисером фільму є Кристина Тинькевич, сценаристами фільму є  Сергій Касторних, Юлія Гончар та Наталія Блок. За жанром це лірична драма. Головну роль лікарки Анни виконала Анастасія Карпенко. В інтерв’ю «Суспільному» режисерка Кристина Тинькевич розповіла:  «Фільм досить важкий і підіймає такі питання, на які дуже складно знайти відповідь. Ми знімали фільм два роки тому. Тоді це був фільм про те, як мати втрачає свою дитину. А в сьогоднішньому контексті – це фільм про те, як втратити близьку людину». Фільм отримав дві нагороди на престижному Міжнародному кінофестивалі у Локарно у Швейцарії. Анастасію Карпенко, головну героїню, визнали найкращою акторкою, а сама стрічка здобула спеціальний приз від журі. Спеціальний приз журі кінофестивалю в Локарно передбачає промо-кампанію фільму на суму 25 тисяч швейцарських франків на французькому телеканалі Ciné+ під час прокату у кінотеатрах Франції.

Кадри з фільму «Як там Катя?»

За сюжетом фільму в центрі опиняється історія Анни, яка є головною героїнею, вона працює лікаркою швидкої допомоги. Також вона  мати-одиначка виховує 12-річну доньку Катю. Доньку Анни збиває машина, тому Катя опиняється в лікарні. Для того, щоб справа не потрапила до суду, адвокат людини, яка збила Катю, пропонує мовзачне відшкодування. Головна героїня не погоджується на це, але лікар доньки каже, що іншого виходу немає, бо для доньки потрібні щоденні дорогі ліки. Через це героїня вирішує боротися з несправедливость. В українському прокаті фільм вийшов 5 жовтня 2022 року.

Анастасія Лиховоз