Тренери «Літньої школи блогерів та громадських журналістів» про учасників, проблеми та «німецьке прокляття»

«Літня школа блогерів та громадських журналістів» - це унікальна можливість для української молоді за 10 днів отримати максимум знань та навичок у галузі журналістики та блогерства. Літні школи, ініційовані німецькою громадською організацією Interlink Academy, вже третій рік поспіль реалізуються в Україні за підтримки Міністерства закордонних справ Німеччини. В Запоріжжі Школа відбулася 21-29 липня.

Чому треба брати участь у «Школі блогерів»? Яким чином обирають учасників? Як стати тренером? На ці та інші важливі питання дізнаємося відповіді в організаторів та тренерів «Літньої школи блогерів та громадських журналістів»: журналіста Transparency International Артема Бабака, доцента кафедри теорії та практики перекладу з англійської мови факультету іноземної філології ЗНУ Олександри Головко, лінійного продюсера телеканалу UA Дмитра Бондара та головного редактора АЖР «Четверта Влада» Володимира Торбіча.

— Назвіть, будь ласка, 4 причини, чому треба брати участь у «Літній школі блогерів та громадських журналістів»?

Артем: Максимальна практика.

Олександра: Можливість поспілкуватися з людьми, які проживають у різних регіонах України та продуктивно провести з ними 10 днів.

Дмитро: Здобуття унікальних знань, яких Ви не отримаєте в жодній іншій школі з журналістики та медіа.

Володимир: Покращити свої навички в журналістиці, попрактикуватися.

— За якими критеріями Ви обирали учасників?

Дмитро: Я розповім, як я обираю. По-перше, важливо оцінити по відповідях, що вказала людина, чи правильно вона розуміє що це за Школа. Я вважаю, що цей тренінг не підходить для політичних активістів. Також не підходить для тих, хто хоче працювати над якимось розважальними матеріалами, а не суспільно-важливими, бо в нас акцент ставиться саме на журналістських аспектах, а не на блогерських. Ключове, я думаю, те, яка в людини мотивація. Наприклад, коли пишуть «Хочу почати вести свій б’юті-блог» , або «Хочу збагатитися знаннями та гарно провести час» — це дурня повна, зовсім ні про що.

— В анкеті зазначено, що вік учасників сягає від 18 до 22. Але чому в цьому році відібрали 2 учасників, яким ще немає 18?

Олександра: Одна з учасниць, якій ще немає 18 років, зазначила в анкеті, що вже повнолітня. Про те, що це брехня — ми дізналися аж на 4 день. Іншій учасниці в серпні виповняються 18, але була мотивована людина з гарними листами, тому ми вирішили піти на зустріч.

Володимир: Але ми встигли помітити, що це дуже впливає на дисципліну та успішність. Наступного разу будемо уважнішими.

quote-iconЩоразу намагаємося звертати увагу на попередні відгуки та виправляти ті проблеми, що були минулого року.

Школа блогерів 2018 Запоріжжя

— А з якими труднощами учасники можуть тут зіштовхнутися ?

Олександра: Ми вже не вперше проводимо такі заходи, тому щоразу намагаємося звертати увагу на попередні відгуки та виправляти ті проблеми, що були минулого року. Тобто, якщо раніше були скарги на проживання у гуртожитку, ми прислухалися, змінили умови та тепер винаймаємо хостел. Цього року були скарги на місця харчування – змінимо кафе. Ми враховуємо думку учасників та вчимося на помилках.

— Щороку різна програма, чи завжди однакова ?

Артем: Кожного року програма більш-менш однакова, тільки, можливо, трішки змінюються блоки в залежності від того, які в нас тренери.

Володимир: Так, зараз в нас працює 6 тренерів, в кожному місці інший склад. Це теж впливає на програму, бо у кожного свої методи подачі інформації, свої знання тощо. Але на 90% основа однакова.

Дмитро: Крім того, від однієї школи до іншої ми удосконалюємо програму, якщо бачимо якісь недоліки. Наприклад, ми намагалися збільшити кількість практики, замінювати, там де це можливо, теорію на практику. Таким чином в нас тепер з’явилася така методика навчання. Можливо, після цієї Школи теж змінимо щось.

Артем: Ось у Школі, яка була 2 роки тому, було набагато більше теорії. Ми увесь час сиділи в аудиторії за комп’ютерами. Зараз вже все змінилося.

— Як у подальшому житті можуть знадобитися сертифікати, які учасники отримують по завершенню Школи?

Володимир: Насправді, найважливішим для учасників має бути не папірець, а навички, які вони отримали під час практики у цій Школі. Сертифікат можна віддати мамі, показати, мов : «Дивись, який я молодець, пройшов тренінг», але якщо не залишиться знань та навичок, то що толку з папірця?

Дмитро: Роль будь-якого документа різниться від ситуації до ситуації. Тобто, гіпотетично, може бути таке, що цей сертифікат знадобиться, можливо, на нього колись звернуть увагу, але це – абсолютна формальність. Набагато важливіші знання. Якби Ви отримали знання, а не отримали сертифікат – нічого страшного. Набагато гірше, коли Ви отримали сертифікат, але не отримали знання.

quote-iconОсновна ідея – проведення Шкіл у регіональних центрах, де не так часто проходять заходи міжнародного рівня, щоб люди могли долучитися до важливих подій.

школа блогеров Запорожье 2018

— Як взагалі стати тренером ? Чи можете поділитися власним досвідом ?

Артем: Це такий же процес відбору, як і на «Літню школу блогерів та громадських журналістів». Треба заповнити анкету, розповісти про свою мотивацію. Спочатку нас 10 днів навчали дистанційно, а потім вже 5 днів в Берліні.

Володимир: А до нас з Дмитром минулого року звернулися організатори Інституту розвитку регіональної преси, бо вони знають нас як практикуючих журналістів, які можуть чомусь навчити, щось розказати. Перевірили нас на медіа-школі, виявилось, все «ок», так нас і запросили бути тренерами.

Олександра: Я стала координатором взагалі випадково. Я зі своєю колегою, Світланою Петрівною Запольських, відпочивала на роботі у відпустку, нам зателефонували і сказали: «Завтра терміново треба надати на 10 днів перекладача». Ми зателефонували усім членам кафедри, ніхто не погодився. Потім ми вирішили, що це нам таке «німецьке прокляття»: 10 днів синхронного перекладу і всього іншого перекладу, який тільки може бути. Ми поділили це «прокляття» на двох, кожній по 5 днів. Потім мені запропонували перекласти книжку про громадську журналістику, а після цього мені надійшла пропозиція стати координатором. 

— Така Школа існує лише в Україні, чи за кордоном також ?

Дмитро: Саме в такому форматі Школа існує лише в Україні. Але Interlink Academy проводить багато заходів в інших країнах.

Артем: В Interlink Academy є програма, називається «Цифрова журналістика», в 2014 та 2015 році був тренінг в Гамбурзі, формат цієї Школи дуже схожий на те, що було там. Різниця тільки в тому, що там були вже практикуючі журналісти з різних країн.

— Чому тренінги проходять у Сумах, Запоріжжі, Полтаві та Чернівцях, а не в містах-мільйонниках ?

Олександра: Основна ідея – це проведення Шкіл у регіональних центрах, де не так часто проходять заходи міжнародного рівня. Це робиться для того, щоб люди, які проживають тут, могли з легкістю долучитися до важливих подій та розширити свій кругозір.

Інтерв’ю підготувала Яна РАДЧЕНКО