У Запоріжжі презентували календар репресій української інтелігенції

Зустріч із ініціаторкою проекту «Розстрільний календар» та авторкою однойменної книги Оленою Герасим’юк відбулась у неділю, 20 серпня, в обласній бібліотеці. Презентація стала завершальним заходом у межах літнього сезону Запорізької книжкової толоки.

Авторка "Розстрільного календаря" Олена Герасим'юк та модераторка презентації Вікторія Петрова

Інтернет-проект, що зрештою перетворився на книгу, нещодавно видану «Клубом Сімейного Дозвілля», розпочався 1 січня минулого року в соціальній мережі Facebook. У тематичній спільноті активісти публікували хроніки радянського терору — короткі історії про арешти, допити, заслання, розстріли українських політичних і громадських діячів, військових, науковців, митців, письменників. Серед них були як епізоди з життя видатних українців, так і трагічні уривки з біографій невідомих людей. Деякі фрагменти з книги Олена Герасим’юк прочитала під час презентації.

За словами письменниці, автори дописів використовували перевірену інформацію з відкритих джерел, зокрема інтернет-видань та оцифрованих матеріалів бібліотек. Обирали вони ті історії, в яких фігурували числа, намагаючись не давати власної оцінки подіям минулого. «Ми уникали емоційної прив’язки, адже хотіли, аби люди відчували свої емоції, і це було би поштовхом до дії», — зазначає Олена Герасим’юк.

Історії структурувалися не в звичній хронологічній формі, а прив’язувалися до дати календаря. Нові дописи з’являлись щодня, без вихідних, бо, як підкреслює авторка книги, «радянська система не мала вихідних». Саме це і є головною метою проекту — наочно продемонструвати роботу радянської репресивної машини. За день виходило від однієї до 12-ти статей, а загалом за час існування онлайн-спільноти їх назбиралося близько тисячі. Для публікації в книзі були обрані найдраматичніші.

Після презентації запоріжці мали можливість купити книгу. Охочих виявилось так багато, що на столі авторки врешті не залишилося жодного примірника.

Оля Кавурко