Український кінематограф: стрічки які варто подивитись
Ми живемо в часи, коли пишуться нові сторінки історії нашої країни. Зараз як ніколи важливо пам’ятати про минуле, знати своє коріння, вміти відстоювати правду про свою історію, щоб не давати можливості ворогу маневрувати нею на свою користь. Адже, Україна — це держава з багатотисячною історією незламності та самобутності, чим не може пишатись східний сусід. Саме через це він так яро прагне зруйнувати нашу Батьківщину, привласнити вікову історію, знищити пам’ять про український народ. Історія це те за, що кожен день борються сини і доньки нашої неньки, ми зараз пишемо її власноруч. Завдяки кінематографу ми маємо можливість побачити життя і побут українців в різні періоди існування, боротьбу і незламність, що йде крізь роки. Тому пропонуємо добірку цікавих стрічок про нашу історію.
“Щедрик” (2023)
Ця стрічка українсько-польського виробництва зворушила глядачів всього світу, ще у березні минулого року. Гарна картина про темні часи, події якої припадають на 40-ві роки 20 століття — Другу світову війну. Історія починається в 1939 році у місті Станіславів (нині Івано-Франківськ). Один будинок в якому живуть три різні родини, різного походження і різного соціального стану, які не могли порозумітись. Об’єднати їх змогла пісня яку співають на кожне різдво в Україні, яку знають у всьому світі — “Щедрик”. В центрі сюжету постає українська родина музикантів, які з приходом війни прихистили в себе сусідських дітей поляків та євреїв. Фільм розкриває важкі реалії того періоду, постійну зміну режимів, пригнічення культури, висвітлення власної боротьби героїв. Творці доклали чимало зусиль, щоб створити атмосферу того часу, задля відповідності картинки історичній дійсності консультувались з істориками і краєзнавцями.
“І будуть люди”(2020)
“І будуть люди” — це серіал знятий за мотивами однойменного роману українського письменника Анатолія Дімарова. Події розгортаються на Полтавщині у звичайному українському селі і охоплюють проміжок часу з 1901 по 1932 роки. Сюжет огортає історії поколінь декількох родин, що живуть у неспокійні часи, які переростають з кожним роком у більш важкі. Постійна відчайдушна боротьба з російським царизмом, Перша світова війна, становлення більшовицької влади, тотальна колективізація, яка переростає у Голодомор 1932-33-х років. Серіал містить 12 серій, кожна з яких висвітлює певний період з історії і розповідає про життя персонажів. У стрічці переплітаються сюжетні лінії кохання і боротьби, віри і сили духу. Дивлячись серіал ніби переносишся у ті роки, тогочасне вбрання, сільські хати, цікаве висвітлення подій.
“Крути 1918” (2020)
Як можна зрозуміти з назви ця стрічка про події що відбулись зимою 1918 року поблизу залізничної станції Крути. В сюжеті переплітається дві лінії, перша — любовна між двома братами Савицькими, що закохались в одну дівчину, а друга — історична про вирішальні події майбутнього України. Показується героїзм і патріотизм української молоді, що в нерівній битві з 4-тисячною армією більшовиків одержали перемогу, тим самим стримавши їх наступ на Київ на деякий час.
“Заборонений” (2019)
Цей фільм висвітлює 60-80-ті роки відчайдушної боротьби української інтелігенції з режимом, вшанування пам’яті про всіх тих хто протистояв йому. В центрі сюжету життя Василя Стуса, воно поділене на 3 періоди: початок творчого шляху та перше ув’язнення у 1972 році; судовий процес над письменником за антирадянські дії; останні роки життя у в’язниці, прагнення видати свою останню збірку та невгамовні спроби радянської влади зламати дух поета та змусити писати прорадянські твори, що призводить до трагічної загибелі. Також стрічка висвітлює трагічні епізоди життя багатьох шістдесятників : Алли Горської, Василя Симоненка, В’ячеслава Чорновола та багатьох інших яскравих прикладів української незламності.
“Ціна правди” (2019)
Заснований на реальних подіях фільм демонструє нам те, як валійський журналіст з українським корінням Гарет Джонс приїздить до СРСР в 1933 році з метою довідатись звідки Сталін бере стільки коштів у період всесвітньої кризи. Перед журналістом відкривається страшна правда і він дізнається про Голодомор в Україні і жахливі злочини радянської влади.
“Чорний ворон” (2019)
Стрічка знята за мотивами роману Василя Шкляра “Залишенець. Чорний ворон”. Події цієї картини розгортаються у 1922 році, після окупації УНР більшовиками. Колишній офіцер армії УНР Іван з надією почати нове життя повертається на батьківський хутір, але через нові порядки радянської влади, зруйнований батьківський дім вирішує знову долучитись до боротьби за Батьківщину.
“Червоний” (2017)
“Червоний” — це екранізація історичного роману Андрія Кокотюхи. Події стрічки відбуваються у 1947 році у сталінському ГУЛАГу, де свій термін відбуває воїн УПА Данило Червоний та радянський льотчик Віктор Гуров. Обидва чоловіки українці з різними ідеологічними баченнями України. У цьому фільмі порушуються ідеї патріотизму, незламності та героїзму, що втілюються в головному герою, зображується життя в таборі з якого білету на волю не існує, ставлення до україномовних та російськомовних українців, суцільна ненависть з боку начальства.
“Століття Якова” (2016)
Це 4-серійний фільм знятий за однойменним романом Володимира Лиса. У сюжеті переплітається минуле і теперішнє життя головного героя — волинянина Якова Меха. Спостерігаючи за долею головного героя ми бачимо усі історичні перипетії, що відбулись в Україні за останні 100 років. На долю головного героя припадає чимало випробувань: служіння в різних арміях, втрата сім’ї, Волинська трагедія та багато іншого. Це дає привід глядачеві задуматись над визначенням людської значущості і оцінити вклад кожної людини в історію.
“Зима у вогні ” (2015)
Документальна екранізація, що розповідає про Революцію Гідності в Україні взимку 2013-2014 років. Вона показує 93 дні протистояння українського народу тогочасному режиму Януковича, боротьбу за справедливість, незламність та непокору. Стрічка переповнена інтерв’ю учасників протесту, історіями протестувальників, архівними кадрами протистояння. Цей фільм сильна пам’ятка про жертви, які ми платимо за незалежне та вільне життя.
“Поводир ” (2014)
Події фільму відбуваються під час Голодомору 1932-1933-х років. Головним героями постають 10-річний американець Пітер, який став поводирем сліпого бандуриста Івана Кочерги. Разом головні герої переживають чимало пригод і випробувань на тлі історичних подій: Голодомору та масового розстрілу на з’їзді кобзарів у Харкові в період 1932-1934 років.