Зелені ідеї для вашої кухні або як виростити вдома екзотичні рослини 
Сьогодні ми поговоримо про авокадо. Що це за фрукт? Про історію, сорти та етапи вирощування? А також самі спробуємо посадити цю рослину.
Давайте почнемо з історичного дискурсу.
Історія авокадо розпочалася близько 10 000 років тому в Південній Америці, де місцеві племена використовували його як продукт харчування. Основними регіонами вирощуванням авокадо були сучавні теориторії Мексики, Гватемали та Перу.
Відомо, що племена ацтеків та майя займалися вирощуванням авокадо уже відомих нам сортів. Вони називали його «ahuacatl», що у перекладі означає «дерево яєчка». Тому недаремно плоди авокадо були символом любові та родючості. Причиною цього може бути схожість плоду авокадо з чоловічим статевим органом. Ацтеки вважали ніби авокадо був «плодом королів», і використовували його як сексуальний стимулятор.
В Європу авокадо завезли іспанські конкістадори у середині 16 століття. У наступні століття авокадо почало поширюватися у всьому світі. Спочатку воно стало популярним серед людей, які регулярно їздили у Південну Америку, а потім стало популярним у всьому світі.
Існує більше 400 різновидів авокадо, але можна виділити три найпопулярніші: «Гасс», «Фуєрте» та «Еттингер».
«Гасс» — має тендітну шкірку темно-зеленого кольору, тверду текстуру та дрібну кісточку. Цей вид авокадо вважається найстарішим та найпоширеним. Даний сорт відрізняється від інших тим, що добре зберігає смак. Вирощується він у південній частині Америки.
«Фуєрте» — має зелену шкірку, витягнуту форму, кісточка, як правило, невелика. Цей сорт має більш трав’янистий смак, м’якоть біло-жовта. зараз з успіхом вирощується в ПАР та Ізраїлі.
«Еттингер» — має тонку зелену шкірка, краплеподібну форма, але дуже велика кісточка, в цьому суттєвий мінус цього сорту, тому що вага плода досить велика 200-250 грамів, але м’якоті в ньому небагато, а кісточка всередині швидко починає обростати білим нальотом, із-за цього сам плід втрачає смак і перетворюється на картоплю. Вирощується переважно на території Ізраїлю.
А зараз давайте перейдемо до вирощуванння авокадо.
Нам знадобиться:
- Авокадо;
- Столові прибори: ніж та ложка;
- Паперовий рушник;
- Пульверизатор;
- Ємкість для вирощування рослини;
- Скляний посуд;
- Зубочистки;
Для висадки у грунт знадобиться:
- Горщик, який буде 25 сантиметрів у висоту та ширину. Можна використати менший, відштовхуйтесь від розміру коріння вашого авокадо;
- Грунт;
- Дренаж, наприклад, керамзит;
Приступимо до роботи. Спочатку нам потрібно дістати кіточку з самого плоду. Вийміть насіння з м’якоті рукою або ложкою та промийте його під теплою водою. Далі очистіть кісточку від зовнішньої оболонки, намагаючись не зашкодити їй і промийте знову теплою водою. Так швидче проросте ваша рослина.
Далі нам буде потрібен паперовий рушник та судочок. Беремо посуд та викладаємо в нього паперовий рушник та зволожуємо його. Після цього викладаємо кісточку та закриваємо судочок. Ставимо у тепле місце та очікуємо приблизно місяць, коли з’явиться перший паросток. Періодично зволожуючи. Проростання рослини може тривати до 3 місяців.
Коли з’явиться паросток, то кісточку можна помістити у скляну банку. Використовуйте, яку завгодно, різниці тут нема. Та за допомогою зубочисток закріпити рослину над посудом, так щоб водою була покрита 1/3 рослини. Та знову чекаємо, коли корінь стане більшим.
Грунт для висадки повинен бути пухкий з рівнем pH 5,1-7,5, щоб кісточка могла дихати. Тому я використовую універсальний грунт pH якого становить 5.0 – 6.5.
Також важливо зазначити, що рослина не любить застій води в корінні, тому дренаж обов’язковий. І на дні горшика повинна бути достатня кількість отворів для стікання води, щоб не відбувалося застою.
На дно горшика насипаємо приблизно два сантиметри керамзиту та запомнюємо решту землею. Важливо, коли буде садити саму рослину, то намагайтеся робити це максимально акуратно, щоб не пошкодити коріння. Бо це може призвести до загибелі авокадо.
Потім для рослини потрібно підібрати місце досить освітлене, але без прямих сонячних променів. Авокадо підійде яскраве розсіяне світло, вікна східної чи західної орієнтації. На південних підвіконнях листя та стовбур авокадо можуть підгоряти, а на північних навпаки — треба буде підсвічувати.
Вирощування авокадо може стати хорошим хобі. Вам лише потрібне терпіння, щоб отримати здорове та гарне дерево вдома. Однак, якщо вам вдалося це зробити, ви зможете насолоджуватися його чудовим видом та смаком!