Зі щоденника першокурсника: 11 думок за 11 тижнів у виші

Надворі триває листопад. Майже три місяці, а точніше – 11 навчальних тижнів, промайнули. Для нас, першокурсників, цей час пролетів непомітно та незвичайно. Пари замінили уроки, викладачі вчителів, і в кишені лежить студентський квиток, а не учнівський. Бурхливе студентське життя швидко й непомітно зробило нас більш серйозними та дорослими. Кожний день, проведений у виші, – джерело натхнення та досвіду. Протягом перших тижнів в університеті у мене роїлися тисячі думок, виникали різноманітні ситуації, і я робила певні висновки. Пропоную вам, любі читачі, найяскравіші з них.

Треба бути «смайликом». Як приємно зустріти в громадському транспорті усміхнену людину, яка «зробить ваш день». Дарма, що сьома година ранку і надворі дощ. Психолог Пол Екман довів, що навіть імітація посмішки здатна покращити настрій. Тому щодня посміхайтеся. Станьте тим, хто асоціюється з позитивом, оптимізмом. Усі люди виглядають привабливіше, коли на їхньому обличчі сяє широка усмішка.11 думок

Сором’язливість під час спілкування – не наш вибір. Перший курс – це неперевершена можливість завести нові знайомства. Багато людей до старості дружать зі своїми одногрупниками з вишу. Не можна навчатися чи працювати, не спілкуючись із колегами. Ми, люди, – створіння соціальні. Тому не варто самотньо стояти в куточку й мовчати. Краще підійти і познайомитися (не забуваючи правило про посмішку).

Зовнішній вигляд також важливий. Мова йде не про брендові речі та професійну косметику. Я маю на увазі охайність. Заплямована сорочка, зім’ята сукні чи брудні нігті – те, що може погіршити вашу репутацію в очах колег. Дмитро Лихачов казав: «Неохайність в одязі – це передусім неповага до людей, що нас оточують, та й неповага до себе».

Сон, здорове харчування та режим дня – перший крок до успіху. Разом зі вступом до вишу, наш життєвий ритм дуже прискорився. Іноді складається враження, що 24 годин у добі не вистачає. Але це не є причиною спати менше восьми годин, харчуватися гамбургерами та не проводити час на свіжому повітрі. Як людина може продуктивно працювати, якщо вона сонна чи голодна? Особливо це стосується людей, які живуть в гуртожитку та повністю організовують свій побут.

Ручка та блокнот – це не «минуле сторіччя». Мати при собі ці дві речі бажано (навіть обов’язково). Неважливо: ви йдете на пару, консультацію перед екзаменом чи творчу зустріч. Коли людина має куди та чим записати, означає, що вона відповідально підготувалася, а не просто проходила повз і вирішила зайти. «Вже ХХІ століття. Блокноти замінені нотатками в телефоні, а ручка – сенсором», — скажете ви. Є щонайменше два аргументи на користь традиційних «записників». По-перше, смартфони мають властивість розряджатися та «підвисати». Ви можете випадково видалити електронну нотатку. По-друге, під час письма ви запам’ятаєте інформацію, тому що будете повністю писати її, а не сподіватися не Т9.

11 думок1

Не запізнюйтеся. Уявіть собі: перша пара з новим викладачем. Він вже назвав своє ім’я, розповів про дисципліну та почав перекличку. І тут до авдиторії заходить він – студент, що вийшов з дому на 15 хвилин пізніше, ніж треба. Навіть якщо він вибачиться, знайомство вже зіпсовано. А воно, як казала Коко Шанель, – найголовніше, бо «не буде другого шансу справити перше враження». Намагайтесь розраховувати свій час так, щоб приходити хоча б за десять хвилин до початку пари, концерту, зустрічі. Пунктуальність – це риса, яка прикрашає.

«Не відкладай на завтра те, що можна зробити післязавтра». Так кажуть студенти, які за день до сесії починають читати монографії, писати есе та вчити напам’ять десятки віршів. Щоб убезпечити себе від таких «пригод», варто лише робити все вчасно. Якщо задали зробити презентацію на п’ятницю, зробіть її на п’ятницю, здайте і навчайтеся далі. Якщо за якихось обставин все ж не вийшло здати «день в день», доробіть це якомога швидше, не затягуючи.

Один день тижня – повний релакс. Відкладіть гаджети, приберіть зошити та підручники. Якщо ви плідно працювали весь тиждень, можна дозволити собі один день відпочинку. Присвятіть час тому, що приносить вам задоволення. Тоді сили відновляться для наступного продуктивного тижня роботи.

Правильно подавайте себе. Коли ви відповідаєте на запитання, презентуєте роботу або виступаєте перед публікою, не варто починати це словами: «У мене не така й гарна робота. Можливо, вона вам не сподобається, бо я не дуже добре підготувався». Впевнено починайте, налаштовуючи слухачів на позитив. Навіть якщо перед вами була людина з блискучим виступом, це не означає, що ви гірші. «Світ змінюють люди не розумніше вас», — сказав Стів Джобс. Усі люди талановиті, але й підхід до виконання одних й тих самих завдань у всіх різний. Першими фразами ви фактично налаштовуєте публіку на те чи інше ставлення до виступу.

11 думок2

Поважай усіх, хто тебе оточує. І ректор, і одногрупник, і бабуся-прибиральниця однаково заслуговують на вашу повагу. З усіма варто спілкуватися тактовно, не грубіянити. Привітні люди без агресії – те, що потрібно нашому суспільству.

Не зупиняйтеся. Перший курс – це лише початок. Щоб досягти успіху, треба наполегливо йти вперед. Будуть різні дисципліни та завдання. Можливо, ви навіть подумаєте, що помилилися з вибором професії чи вишу. Але про це можна об’єктивно судити лише, отримавши диплом. У процесі навчання вами можуть заволодіти емоції. Не треба під їхнім впливом відмовлятися від своєї мети, яка привела вас у стіни університету. У вас все вийде!

Бонус. І ще одна думка, яка є не менш важливою. Смартфон – це не весь світ. Ви знаєте успішних людей, які б увесь час користувалися гаджетами? От і я не знаю. У той час, коли ми дивимося в екрані смартфонів, вони дивляться навкруги. Поки ми шукаємо нові сторінки в Instagram, успішні люди шукають можливості проявити себе і знаходять їх…

Сподіваюся, ці ідеї вмотивують вас рухатися далі, допоможуть приймати рішення або просто покращать настрій. Це те, що спало на думку першокурсниці, яка лише дванадцятий тиждень навчається в університеті… і те, що стосується не лише студентського життя.

Автор: Наталія ДАНИЛЮК