Зняти кіно про Чорнобиль: 5 фільмів про аварію на ЧАЕС

Аварія на ЧАЕС стала наймасштабнішою катастрофою в історії не тільки України, а й світу загалом. До Дня пам’яті Чорнобильської трагедії ми підготували добірку з тематичних фільмів про різні долі людей, що стали безпосередньо свідками вибуху ядерного реактору

Фото: odessa-life.od.ua


«Аврора»

Рік: 2006

Країна: Україна

Жанр: драма

Режисер: Оксана Байрак

Сюжет:

Аврора — маленька дівчинка, яка живе в дитячому будинку, розташованому на околиці міста Прип’ять. Своїх батьків вона зовсім не пам’ятає, і тому найближчою людиною для неї є працівник Чорнобильської АЕС — Тарас Савченко. Найбільше на світі Аврора любить танцювати і мріє стати відомою балериною.

Коли на Чорнобильській АЕС відбувається аварія, дівчинка біжить на станцію, щоб побачитися з Тарасом. В результаті вона отримує величезну дозу радіації, що дуже суттєво впливає на її здоров’я. Медики приймають рішення відправити дитину в Сполучені Штати, щоб провести операцію, яка дасть Аврорі шанс на виживання. Саме там вона зустрічає відомого балетного танцюриста Миколу Астахова. Ця зустріч докорінно змінила життя як маленької дівчинки, так і відомого танцюриста.

Чому варто подивитися?

У фільмі показано основні події, пов’язані з аварією, дуже детально зображено процес евакуації населення. Фільм став яскравим прикладом того, як  катастрофа вплинула та змінила життя людей. Як одна подія може зупинити час і навіть зруйнувати мрії.

«Земля забуття»

Земля забуття фільм Ольга Куриленко

Рік: 2011

Країна: Україна, Франція

Жанр: драма

Режисер: Мішель Боганім

Сюжет:

За день до катастрофи на Чорнобильській АЕС молода дівчина Анна та її коханий пожежний Петро готуються до весілля. Наступного дня, нічого не підозрюючи, гості та молодята святкують, бавляться під дощем, співають веселі пісні, усюди луна музика та співи. Раптом, нареченого терміново викликають на роботу – горить ліс у Прип’яті. Після цього він не повернувся. Ходять чутки, що два інженери затіяли експеримент, у наслідок чого і сталася аварія. Безвихідність, страх, паніка – ось із чим зіткнулись герої. Після кількох років проживання у зоні відчуження мешканці запевняють, що ніякої радіації вони не відчувають, а їхні Чорнобильські яблука найсмачніші та найкорисніші, хоча вони зовсім не доглядають за деревами. Люди навіть не підозрюють як це вплинуло на їх здоров’я,  як молоді люди втратили молодість та красу, а діти – дитинство.

 Чому варто подивитися?

Фільм розповідає про те як склались долі нареченої, що втратила свого чоловіка; сина, що змушений був покинути з матір’ю рідну домівку та назавжди попрощатись із батьком; місцевих жителів, що навідріз відмовились переїздити у інше місце. Усі вони поєднані однією трагедією, яку неможливо забути та кожному з них є про що розказати. Але найстрашніше, що це — під грифом «Секретно».

«Чорнобиль. Загублений світ»

Рік: 2011

Країна: Україна

Жанр: документальний

Сюжет:

Документальний фільм, у який увійшли унікальні архівні кадри, матеріали офіційних і незалежних розслідувань, експертні висновки спеціальної держкомісії, секретні рішення Політбюро ЦК КПРС і свідчення людей, які перебували на блочному щиті управління № 4 вночі 26 травня 1986 року, ексклюзивні спогади ліквідаторів трагедії, а також повна відео-реконструкція найстрашнішої трагедії останніх десятиліть.

Чому варто подивитися?

У фільмі детально розповідається про події аварії, починаючи з вибуху й до наслідків трагедії і їх ліквідації. Крім того, за допомогою комп’ютерної схеми показано й пояснюється, що саме стало причиною вибуху.

Герої, які залишилися невизнаними та люди, які стали винуватцями трагедії. Про події говорять свідки, які краще за всіх можуть розказати правду, адже стали прямими учасниками трагедії.

Серед них старший інженер ЧАЕС Олексій Бреус, заступник головного інженера Чорнобильської АЕС з питань ядерної безпеки Микола Карпан, мати одного з учасників подій 26 квітня 1986 року Леоніда Топтунова – Віра Топтунова, дозиметрист ЧАЕС Микола Гарбаченко, колишній директор ЧАЕС Віктор Брюханов та багато інших.

Сама подія чи засоби ліквідації наслідків збільшували радіаційний фон? Чому звинуватили в трагедії зовсім інших людей? Скільки ж насправді було загиблих? Як і чому події були приховані від усього світу?

«Чорна квітка»

Рік: 2016

Країна: Україна

Жанр: драма

Режисер: Роман Барабаш

Сюжет:

Звичайна історія молодих людей, які мають наміри на щасливе життя у місті Прип’яті, що вважається найсучаснішим та найбезпечнішим місцем у Радянському Союзі. Саме сюди прагне потрапити молодь та запустити коріння. Валерія, вчителька навчальних класів, не виключення. Відразу після прибуття вона знайомиться із новими цікавими людьми, та зустрічає кохання всього життя – Вітаса. Він вчений ядерник, який прибув на роботу до Чорнобильської АЕС із Литви, але Ігор, військовослужбовець, проти їх відносин та стає третім зайвим у стосунках між ними. Звичайно, це могло продовжуватись довго, якби не аварія, що сталась 26 квітня 1986 року, яка обернула життя мирних жителів на суцільний жах. Місто, що стрімко розвивалось, перетворилось на порожнє, веселі посмішки витіснили гіркі сльози, а життя змусило виживати. Відважний Вітас стрімголов прямує у самісіньке ядро аварії та отримує велику радіацію. Валерія чекає на дитину та наважується взяти під опікунство доньку її загиблих найкращих друзів.

Чому варто подивитися?

Серіал, ніби, поділений на дві історії: до та після трагедії. Спочатку ми бачимо як закохані намагаються впоратись із побутовими проблемами, а потім наслідки аварії та життя героїв через 30 років. У серіалі присутні також кадри, що були відзняті з гелікоптеру на верхівку АЕС. Сцени, де вивозять безнадійно поранених йдуть паралельно із посмішками дітей, яких евакуюють на «декілька днів».

«Чорнобиль»

Рік: 2019

Країна: США, Великобританія

Жанр: драма

Режисер: Йохан Ренк

Сюжет:

У міні-серіалі розповідатиметься про реальних людей, які пережили аварію. Зокрема, Людмилу Ігнатенко, вагітну жінку, чоловік якої помер після гасіння пожежі на ЧАЕС; Бориса Щербину — голову урядової комісії, який намагався знайти причину аварії та ліквідувати наслідки; директора ЧАЕС Віктора Брюханова, інженерів Миколи Фоміна та Анатолія Дятлова, яких визнали винними в трагедії.

У міні-серіалі паралельно показують вигадану історію фізика Уляни Хомюк, яка веде власне розслідування причин трагедії.

Чому варто подивитися?

Зараз відзнято чимало фільмів, присвячених аварії на ЧАЕС, але саме цей своєю єдиною основною сюжетною лінією вбачає події трагедії. У трейлері показані багато картин, які описувалися в книгах, але не були до цього частиною кінострічок. Трейлер вже справив неабияке враження на аудиторію, а першу серію світ зможе побачити вже 6 травня 2019 року.


Влада ХОМУТОВА

Вероніка КОСА