ЗОБРАЖЕННЯ УКРАЇНЦІВ В ІНОЗЕМНОМУ КІНОПРОСТОРІ

Фільми вже давно є потужним засобом для оповідання історій, які відображають сутність різних культур і народів. Однак, коли мова заходить про зображення українців у кіно, історія була затьмарена стереотипами та хибними уявленнями. Ця стаття має на меті пролити світло на еволюцію репрезентації українців у кінематографі, підкресливши важливість руйнування стереотипів і сприйняття розмаїття народу та культури України.

Історичні стереотипи

Історично склалося, що українці у фільмах часто ставали жертвами стереотипів, увічнених Голлівудом та іншими кіноіндустріями. Таких персонажів часто зображували то лиходіями, то шпигунами, то злиденними селянами. Ці шаблони не лише спотворювали український народ, але й посилювали негативні упередження, сприяючи викривленню поглядів на його культуру та історію.

Приклади фільмів, в яких зображено стереотипне бачення українців як нації

«Літак президента» (1997): хоча фільм головним чином обертається навколо викрадення літака президента, у сюжеті присутній український персонаж на ім’я Іван Коршунов, якого зіграв Гері Олдмен. Коршунов є лідером терористичної групи, відповідальної за викрадення, зображуючи негативне зображення українського характеру.

«У розшуку» (2008): у цьому гостросюжетному трилері про українського персонажа-вбивцю на ім’я Крос, якого грає Томас Кречман. Крос зображений як вмілий і безжальний вбивця, який увічнює образ «східноєвропейського лиходія», який часто можна побачити в голлівудських фільмах.

«Міцний горішок: Гарний день, щоб померти» (2013): ця частина франшизи включає українського персонажа на ім’я Віктор Чагарін, якого грає Сергій Колесніков. Чагарін – корумпований урядовець, який займається незаконною діяльністю, сприяючи негативному зображенню українців як лиходіїв.

Зображення українців як представників сторони добра може бути не таким поширеним, як у вигляді лиходіїв. Але все ж є випадки, коли таких персонажів відтворюють у позитивному світлі. Ось кілька прикладів фільмів, де українці постають героями:

«Фортеця війни» (2010): це драма, дія якої розгортається під час битви за Брестську фортецю під час Другої світової війни. Сюжет змальовує героїчний опір радянських солдатів, у тому числі й українських, переважним силам нацистів. Фільм висвітлює мужність і рішучість українців, які захищають Батьківщину.

«У темряві» (2011): фільм розповідає реальну історію каналізаційного робітника Леопольда Соха у Львові під час Другої світової війни. Чоловік ризикує своїм життям, щоб сховати групу єврейських біженців у міській каналізації, зрештою врятувавши їм життя.

«Гіркі жнива» (2017): ця історична драма розгортається під час Голодомору в 1930-х роках. Сюжет розповідає нам про молодого українського артиста на ім’я Юрій, який приєднується до руху опору та бореться проти репресивного радянського режиму.

«Поводир» (2014): ця історична драма розгортається в радянській Україні 1930-х років, а в центрі – молодий селянин Іван, який стає провідником французького художника. Хоробрість і рішучість українця у боротьбі зі труднощами роблять його героїчною постаттю фільму.

«Плем’я» (2014): цей нестандартний український розповідає про школу-інтернат для глухих підлітків та їх досвід. Герої фільму долають складні ситуації та демонструють стійкість.

Українці як персонажі в кіно з часом еволюціонувало, відходячи від застарілих стереотипів у сторону більш точного та різноманітного висвітлення. Оскільки кінематографісти зосереджуються на демонстрації складності українського суспільства та глибини його культури, зростає потенціал для більш точних та автентичних зображень. Для кінематографістів, глядачів та індустрії в цілому важливо визнавати та відзначати цей прогрес, гарантуючи справжнє розмаїття української нації. Кинувши виклик стереотипам і поширюючи широкий спектр голосів, українське кіно може зробити внесок у більш інклюзивний і репрезентативний глобальний ландшафт кіно.