25 січня — День студента, чи свято Радянського Союзу?
25 січня студенти святкують день своєї покровительки – Тетяни, а якщо вдасться вдало скласти сесію, то і неофіційне в Україні свято – «День студентів». Ми намагалися розібратися з історією цього свята і традиціями, пов’язаними з ним. До речі, це, мабуть, єдиний в історії випадок, коли на один і той же день претендують і служителі церкви, і студентство, причому кожна із сторін розуміє свято на свій манер.
З «Житія святих» ми дізнаємося, що дочку римського консула Татіана (стародавнє ім’я, яке в перекладі з грецького означає «упорядниця») жорстоко переслідували за віру Христову. Їй виколювали очі, різали бритвами, намагалися спалити, але кожен раз Бог карав її ворогів, а Татіані посилав зцілення. Пізніше вона була зарахована до лику святих.
Чому ж тоді день поминання Тетяни пов’язують із далеко не безгрішним народом – студентством?У день пам’яті Святої мучениці Татіани 12 (25) січня 1755 року імператриця Єлизавета Петрівна підписала Указ про відкриття в Москві першого російського університету.
З 60-70 років ХІХ століття «Тетянин день» став традиційним студентським святом в Росії. До того ж, з нього починалися канікули, і саме цю подію студентське братство завжди відзначало весело і шумно.Не зважаючи на те, що свято має російське коріння, а в українців є власне офіційне свято, яке відзначається в листопаді, святкування його зберіглося донині. Це зрозуміло, адже студент ніколи не упустить шанс відпочити від навчання. Тим паче, що один «День студента» святкується напередодні сесії, а інший – по закінченню.Також святкування «Дня студента» 25 січня відбувається за старою звичкою, адже за Союзу свято вважалося офіційним. Тож, чи має молодь якісь традиції відзначати своє професійне свято, ми дізналися у студентів Запорізького національного.
Українське свято «День студента» відзначається щорічно 17 листопада. Ця дата припадає на «Міжнародний день студента». Не зважаючи на те, що дата нагадує про веселощі,історія свята досить сумна і почалася 28 жовтня 1939 року в окупованій нацистами Чехії.Празькі студенти і їх викладачі вийшли на демонстрацію, щоб відзначити річницю утворення Чехословацької держави, проте війська окупантів розігнали демонстрацію, застреливши студента медичного факультету Яна Оплетала, похорони якого переросли в акцію протесту. 17 листопада вранці німці оточили студентські гуртожитки, більше тисячі студентів було арештовано і поміщено в концтабір, а дев’ятьохактивістів студентського руху стратили у в’язниці.Через два роки в Лондоні пройшла Міжнародна зустріч студентів, що боролися проти нацизму, на якій було вирішено на честь загиблих щорічно відзначати цю дату як День студента.
Таким чином, студенти України мають два свята на свою честь. Після спілкування з ними ми дізнались, що більшість святкуює 17 листопада. А оскільки зараз існує тенденція відмовлятись від свят Радянського союзу, ми запитали у молоді ЗНУ, чи не варто було б відмовитись від святкування Дня студента 25 січня.
Зайвий раз відпочити і посвяткувати кожен студент не проти. Тому не слід прив’язуватись до дат, адже можна влаштувати свято кожного дня. Головне — не забувати про навчання!
Ірина Ладатко