Чому Новий рік зустрічають 1 січня? Історія свята.

Новий рік - одне з найулюбленіших свят усіх жителів планети. У багатьох країн Новий рік настає 1 січня. Однак не всі знають, чому саме ця дата стала святковою, адже так було не завжди. 

Вперше Новий рік стали святкували мешканці Месопотамії. Вперше він був історично задокументований в третьому тисячолітті до нашої ери. Там свято відзначали в день сонячного весняного рівнодення. Месопотамці вірили, що в цей день настає нове життя і вся природа прокидається від зимового сну.  У Месопотамії Новий рік святкували в кінці березня. У цю ніч влаштовували маскаради і карнавали. Святкування тривало протягом 12 днів. Пізніше традицію святкування Нового року підхопили жителі стародавньої Греції і Єгипту. Потім свято стали відзначати римляни.

Григоріанський календар. 

В 1570-х роках Папа Римський Григорій XIII наказав астроному Клава створити новий порядок літочислення. Так з’явився григоріанський календар. Після цього Папою Римським було прийнято рішення відновити дату святкування Нового року 1 січня. Тоді, держави з католицькою вірою прийняли календарну реформу, а православні та протестантські країни перейшли на новий порядок обчислення.

Слов’янський календар. 

Весь цей час слов’яни святкували Новий рік, як і належало, в березні або вересні. І тільки в 1699 році цар Петро І встановив 1 січня як дату святкування Нового року. Також в його указі йшлося про ялинку, як про новорічний символ.

Китайський календар. 

Китай святкує Новий рік зовсім в інший час. Жителі держави звикли, що дата святкування залежить від місячного календаря. Китайський Новий рік настає в перший день нового місяцю Нового року. Воно може відбутися в проміжку від 17 січня до 19 лютого.

Головні традиції Нового року. 

У кожній країні Новий рік святкують по різному.

Ось деякі з найбільш відомих світових традицій:

  • В Японії, наприклад, граблі вважають найголовнішим новорічним символом. А в дзвін стукають цілих 108 разів.
  • Жителі Данії в новорічну ніч б’ють посуд під вікнами своїх друзів. Відомо, що таким чином, вони бажають близьким процвітання і щастя протягом всього року,.
  • В Іспанії на Новий рік прийнято їсти виноград. Жителі країни вірять, що якщо з’їсти 12 виноградин (по одній з кожним ударом годинника), то весь рік їх буде переслідувати удача.
  • В Україні також є своя традиція. Жителі країни записують на маленькому листочку своє найзаповітніше бажання, а коли починають бити куранти, вони швидко підпалюють лист, попіл кидають в келих з шампанським і випивають. Вважається, що бажання обов’язково збудеться.

підготувала: Катерина Новосад