Масляна: традиції святкування та звичаї.

У християн починається Масляний тиждень, який триває до Великого посту. Обов'язковим атрибутом цього свята є млинці. Але також є не менш відомі традиції. У цьому році масляна почалась 8 березня (понеділок) та закінчиться 14 березня (неділя).

Звичаї святкування

Понеділок — «зустріч». У цей день заготовляють продукти для святкових столів і починають пекти млинці. Крім того, виготовляють опудало з соломи, яке встановлюють в центрі села або міста, а потім спалюють в кінці Масляного тижня.

Вівторок – «загравання». Цього дня відбувалися оглядини наречених. Всі масляні обряди, по суті, зводилися до сватання, для того, щоб після Великого посту, на Червону гірку, зіграти весілля. З ранку молоді люди запрошувалися кататися з гір, поїсти млинців. Звали рідних і знайомих. Для закликання Масниці вимовляли слова: «У нас гори снігові готові і млинці напекти — просимо приходити!».

Рисунок2

https://ua.korrespondent.net/ukraine/3938129-masliana-2018-rozklad-prohrama-zakhodiv-u-kyievi

Середа — «ласунка». У цей день зять приходив до тещі на млинці, які вона сама готувала. У цей день теща демонструвала прихильність до чоловіка своєї дочки. Крім зятя, теща запрошувала і інших гостей

Четвер — «розгуляй» або широкий четвер. З цього дня починалася Широка Масляна, господарські роботи припинялися, святкування розгорталися на всю широчінь. Народ вдавався до всіляких потіха, влаштовувалися катання на конях, кулачні бої, різні змагання, які завершувалися гучними гулянками. Головне дію в четвер — штурм і подальший захоплення снігового містечка.

Масляні гуляння повсюдно супроводжувалися розведенням багать і ритуальними стрибками через вогонь. Відмінною рисою гулянь були масляні пісні.

П’ятниця – «тещині Вечірки». У цей день з візитом у відповідь теща приходила в гості до зятя. Млинці в цей день пекла дочка — дружина зятя. Теща приходила в гості зі своїми родичами і подругами. Зять повинен був продемонструвати свою прихильність до тещі і її близьким.

Субота – «посиденьки зовиці». Молоді невістки запрошували в гості до себе зовиць та інших родичів чоловіка. Якщо зовиця не виходила заміж, то невістка запрошувала своїх незаміжніх подруг, якщо сестри чоловіка вже були заміжні, то невістка кликала свою заміжню рідню. Наречена повинна була подарувати золовкам якісь подарунки. Російська церква в суботу здійснює святкування Собору всіх преподобних отців.

Неділя – «проводи». Кульмінація всієї масляного тижня. У неділю відбувалося заговини перед початком Великого посту. Всі близькі люди просили один в одного прощення за всі заподіяні за рік неприємності й образи. Увечері в Прощена неділя поминали померлих, ходили на кладовище прощатися з своїми родичами. У цей день ходили в баню. Залишки святкової їжі спалювали, посуд ретельно мили. В кінці свята урочисто спалювали опудало Масляної, отриманий попіл розсипали по полях.

Рисунок3

http://everyday.sumy.ua/maslyana-2020-yak-svyatkuvatimut-cogo-roku-u-sumax/

Проводи Масляної

В останній день масляного тижня відбувався ритуал проводів Масляної, який в різних губерніях Росії полягав як у спаленні опудала Масляної (зими-Морани), так і в його символічних похоронах. Спалення опудала було традиційно для північних, центральних і поволзьких губерній. Опудало Масляної везли учасники масляного поїзда (іноді в ньому налічувалося кілька сот коней). У багаття з палаючим опудалом кидали традиційну поминальну їжу (млинці, яйця, коржі).

підготувала: Катерина Новосад