Про цю хворобу не люблять говорити: рецензія на книгу Джейсона Фанга “Рак. Новий підхід у дослідженні хвороби”

Ми, люди, схильні вважати, що рак – рідкісне захворювання, котре точно омине нас та наших близьких. Насправді воно дуже поширене. Просто подам одразу статистичні дані. Як повідомляє Державна служба статистики, чисельність наявного населення в Украі?ні, за оцінкою, на 1 вересня 2021 р. становила 41 мільйон 342 тисячі 465 осіб. Станом на початок 2021 року в Україні на обліку у медичних закладах знаходиться 1 мільйон 187,6 тисячі пацієнтів з онкологічними захворюваннями (за даними Національного канцер-реєстру України та НСЗУ). Але сьогодні не тільки про статистику. Лікар Джейсон Фанґ створив книжку “Рак. Новий підхід у дослідженні хвороби”, що вийшла друком у видавництві Лабораторія. Вона допоможе дізнатися вам не тільки про рак якомога більше, а й дасть розуміння, як можна знизити його ризик. Як виявилося, це дійсно реально.

Марія Кюрі, радій та … рак

Одна з найвидатніших учених у галузі рентгенівського випромінювання та радіоактивності стала першою, хто загинув від нього. Як ви вже зрозуміли, говоримо про Марію Кюрі. Її історія дійсно показова. У лютому 1898 року Марія та її чоловік П’єр Кюрі працювали з уранітом і з’ясували, що він випромінює значно більше радіації. Припустивши наявність досі не відомої радіоактивної речовини, вони відкрили новий елемент, який назвали полонієм на честь батьківщини Марії. Полоній був більш ніж у 330 разів радіоактивніший, ніж уран. У 1898 році, лише через кілька місяців після відкриття полонію, Кюрі виділили чистий радій. Радій виявився найрадіоактивнішим з усіх досі відкритих радіоактивних елементів.

Марія Кюрі отримала Нобелівську премію 1903 року з фізики за відкриття радіоактивності. Щойно відкритий елемент радій світився в  темряві, що одразу вразило уяву публіки. Незабаром почали виробляти споживчі товари з радієм, зокрема наручні годинники, які світилися в темряві. Тисячі молодих жінок старанно розмальовували радієм циферблати наручних годинників. Відповідно до вимог виробництва годинників, ці “радієві дівчата” зволожували щіточки в роті, мимоволі поглинаючи фарбу з радієм. У 1922 році стало очевидно, що відбувається щось дуже погане, коли радієві дівчата почали буквально розкладатися. У них без видимих причин випадали зуби. Радій, який поглинали дівчата, проникав у кістки щелепи й постійно випромінював радіацію, яка, по суті, спалювала кістку й прилеглу тканину.

У 1930-х роках той факт, що вплив радіоактивного випромінювання спричиняє рак, став загальновідомим. У наші часи робітники обов’язково одягають свинцеві захисні халати, однак Марія Кюрі та її колеги день у день працювали без жодного захисту. Їх також не оминули жахи захворювань, спричинених радіацією — вони один за одним померли за загадкових обставин. Десятки років впливу радіації зробили Марію Кюрі хронічно хворою, оскільки радій руйнував її кістковий мозок (у неї розвинулася апластична анемія).

Ризик розвитку раку зростає лінійно зі збільшенням дози радіації. Радіоактивне випромінювання поділяють на іонізаційне й не іонізаційне. Іонізаційне випромінювання містить достатньо енергії, для того, щоб зруйнувати молекулярні зв’язки й розділити молекули на іони, завдаючи шкоди клітинній ДНК, а вцілілі клітини залишаються з нестійкими хромосомами, більш схильними до мутацій під час реплікації клітин. Неіонізаційне випромінювання менш інтенсивне, тому в багатьох випадках воно може розсіятися, не завдаючи тривалої шкоди тканинам. Тоді як хронічне опромінення є канцерогеном, гостре опромінення може не бути канцерогенним, як спочатку побоювалися.

Саме з цієї історії розпочинає автор книги “Рак. Новий підхід у дослідженні хвороби”, аби показати наскільки підступною є це захворювання.

Тематика

Медицина, здоров’я, рак.

Про що книжка?

Звісно, ви дізнаєтесь про рак. Але в цілому, ця книжка про здоров’я, тіло, різні супутні захворювання. Війна проти раку ще не виграна. Щоб ви розуміли, рак існує стільки, скільки існує людство… А ліки ще й досі не знайдені.

До того ж ми й досі мало що знаємо про рак та зовсім не уявляємо, як його зупинити. Лікар Фанг разом із читачами розбирається в цьому питанні та наводить приклад нових методик з профілактики та лікування раку, в центрі яких — те, як ми харчуємося, адже харчові продукти по-різному впливають на інсулін, а він, своєю чергою, на процес формування ракових клітин. Ви разом шукаєте з автором відповідь на питання: “Звідки взявся рак? Що впливає на те, що він з’являється в тілі людини?”. Це дуже важливе питання, адже знайшовши джерело, причину, можна створити ліки.

Хто автор?

Джейсон Фанг — канадський нефролог (прим. авт. лікар, який займається хворобами нирок). Однак його спеціалізація глибша: у своїх книжках Фанг розповідає, як сприятливе для адекватної роботи нирок харчування та здоровий спосіб життя здатні покращити стан хворих на цукровий діабет чи ожиріння. У книзі “Рак. Новий підхід у дослідженні хвороби” він пішов ще далі, зосередившись на одній з найбільш смертоносних хвороб — на раку.

Чому я придбала таку книжку у 21 рік?

Саме це питання ставили мені всі друзі та близькі. Мені здається, що тут варто згадати народний вислів: “Попереджений — значить озброєний”. На жаль, рак — хвороба, котра наздоганяє багатьох людей. Мені завжди було цікаво: це генетична схильність, те, що можна набути чи доля. Я шукала відповіді на ці запитання та звісно на головне: “Чи можливо вберегтись від цього захворювання?”.

Це моя перша медична література (якщо не рахувати Фрейда, Юнга та Франкла). Я боялася, що книга буде нудною, переобтяженою медичними термінами. Але це виявилось не так. Насправді роботи Джейсона Фанга дуже змістовною з глибоким аналізом усіх аспектів раку — від його поняття й історії виявлення до найсучасніших підходів до його розуміння, запобігання та лікування. Дуже важливо, що майже на кожен факт наводиться яскравий приклад, як-от порівняння з одноклітинних організмів та багатоклітинних з лісником, який живе сам у лісі, та організованим містом. Саме такі приклади роблять книжку зрозумілою для людей, хто не має медичної освіти.

Тут хочу одразу навести неочікувані факти, які я відкрила для себе. Насамперед варто зрозуміти, що рак не є сучасною недугою і не є людською хворобою. Він такий старий, як і життя. Найдивніше, що насіння раку є в усіх живих багатоклітинних організмах. Дивно усвідомлювати, але рак є в мені, у вас, у кішці, що живе в моєму під’їзді, навіть у хробаку, який сидить десь у землі, бо рак – це частина життя.

Після багатьох досліджень учені зрозуміли, що рак дуже нагадує одноклітинні форми життя, які були ще до багатоклітинних. Одноклітинні організми мають такі характерні ознаки: постійно ростуть, безсмерті (тобто не старіють), постійно шукають нові місця для поширення, використовують гліколіз для харчування. Рак поводиться так само! Тому краб нагадує одноклітинний організм, який має єдину ціль – вижити за будь-яких умов, бо він теж любить життя, хоче жити. Рак не займається кооперацією, як, скажімо, легені з печінкою допомагають одне одному і «поважають» правила гри, які роблять багатоклітинний організм однією командою. Рак – варвар, дикий звір, який сидить у нас і прокидається за крайньої потреби.

Звісно, не варто забувати, що рак може бути спадковим. Тобто ця прихована програма більш виражена в одних людей, ніж в інших. Однак це близько 15-20% усіх випадків. Плюс це не означає, що він точно у вас «проросте». Рак потребує часу, щоб відбулися тисячі мутацій, які повернуть ваші клітини до первісного стану. Тому часто – це хвороба людей за 50 років, які прожили життя, мали ті чи інші звички чи умови, які дозволили насінню раку прорости. Навіть віруси можуть спровокувати рак, або їжа чи ожиріння, уколи інсуліну від діабету (інсулін допомагає раку рости). Тому часто рак називають лотереєю, бо до останнього ви можете не знати, що він у вас розвивається, поки не відчуєте, що щось не так.

Чи рекомендую читати?

Рак лякає людей своєю загадковістю. Ми боїмося того, чого не розуміємо. Та чи справді лікарі досі не знають, що таке рак? Як показує книга “Рак. Новий підхід у дослідженні хвороби”, то ні. Безперечно, це одна з тих хвороб, про яку нам відомо ще так мало. Лікар Джейсон Фанґ вирішив зібрати основні теорії щодо походження раку і його природи, а також проаналізувати, наскільки рак залежить від харчування й особливостей метаболізму та як можна взяти під контроль і вчасно виявити розвиток ракових пухлин. Це така собі “біографія раку”, яка написана доступною та зрозумілою мовою, базуючись на різних дослідженнях.

Робота Джейсона Фанга допоможе не тільки дізнатися про рак усе, що вам потрібно, а й дасть розуміння, як можна знизити ризик захворювання на рак. Рак – доволі стигматизоване захворювання, тому чим більше людей знатимуть правдиву інформацію про нього, тим більший шанс покращити ситуацію в цьому напрямку. Книжка допоможе краще зрозуміти, як прогресує рак, як він змінює організм хворого та які заходи допоможуть вам та вашим близьким вберегтися від цього страшного захворювання.

Залишу ще кілька цитат з книги:

“Визнати існування проблеми? Нізащо. Який результат? Продовження епідемії”, — стр. 12.

“Безвихідне становище в боротьбі з раком разюче контрастує із запаморочливим успіхами в інших галузях медицини. У період з 1969 по 2014 рік загальний рівень смертності від серцево-судинних захворювань у Сполучений Штатах Америки знизився майже на 17 відсотків, незважаючи на збільшення чисельності населення. А як же рак? За той самий період смертність від раку зросла на моторошних 84 відсотки”, — стр. 16.

“Рак ходить по Землі майже стільки як наш усюдисущий ворог щонайменше стільки ж, скільки й ми самі. Ця довговічність робить його унікальним захворюванням. Інші хвороби з’являлися й зникали. Віспа й чума спустошили світ, однак майже зникли із сучасного пантеон проблем із здоров’ям. Але рак? Рак існував на початку. Він існував згодом. Він існує й досі, гірший, ніж будь-коли!”, — стр. 21.

“Перша і, ймовірно найважливіша ознака раку полягає в тому, що ракові клітини продовжують відтворюватися шляхом поділу й рости, тимчасом як нормальні клітини — ні”, — стр. 34.

“Рак виникає у разі поєднання небезпечних мутацій. Найпоширеніші види раку потребують численних мутацій”, — стр. 73.

“Рак — це небезпека, що існує завжди, оскільки його насіння міститься в кожній клітині багатоклітинного організму. Подібно до старіння, рак неможливо по-справжньому викорінити, однак зменшити ймовірність його виникнення цілком можливо” — стр, 173.

підготувала Юлія Чернявська