Про проблему використання пластику та нелегальних сміттєзвалищ в Україні.

До 1977 року продукти харчування продавалися в паперовій обгортці, залізних бляшанках або скляних пляшках. Про це зазначається у матеріалі «Заборона поліетиленових пакетів в Україні: цікаві факти, чому це добре» інтернет-видання «Сьогодні». Уже понад 30 років цю функцію виконує пластик. Він став невід’ємною складовою закупівлі в супермаркеті.

Зміна пріоритетів в упакуванні призвела до зростання кількості побутового сміття. Це, у свою чергу, стало причиною появи несанкціонованих сміттєзвалищ. Наразі часто можна зустріти пластикові відходи в ярах, балках, парках або просто на вулиці. Недарма ми говоримо про пластик, адже саме його частка переважає на стихійних сміттєзвалищах в Україні.

Несанкціоновані сміттєзвалища в Україні з початку року

За березень на Київщині було виявлено 57 нелегальних сміттєзвалищ. «Практика використання космічних знімків показує швидкі результати фіксаціі? природоохоронних правопорушень», – повідомив заступник Міністра захисту довкілля та природних ресурсів України Роман Шахматенко на офіційному порталі міністерства.

Також виявили захоронення великої кількості відходів у Тернопільській області. Супутникові ретроспективні знімки показали їх нагромадження на земельній ділянці підприємства ТОВ «Еко-Лідер Т». Про це поінформував голова Державної екологічної інспекції Андрій Мальований на сайті Держекоінспекції.

В Управлінні комунікації Національної поліції України повідомили, що в Київській і Миколаївській областях знайшли несанкціоновані звалища небезпечних медвідходів. Медичні заклади та лабораторії повинні передавати їх для знищення. Проте, у цьому випадку вони порушили правила утилізації.

Крім того, річки та прибережні території також страждають від викиду непотрібу. Працівники Держекоінспекції під час обстеження територій прикордонних річок Тиса, Уж, Латориця виявили 42 несанкціонованих сміттєзвалища. Про це повідомляє Державна екологічна інспекція.

Підрахуємо

Загалом із початку 2021 року знайдено 103 нелегальних сміттєзвалищ на території України. Такий хід подій не є втішним для екологічної ситуації. Як наслідок: забруднення земного покриву.

«Українець в середньому викидає близько одного кілограма сміття в день» – розповів у коментарі Радіо НВ голова громадської організації «Зелена Генерація» Олександр Коваль. Відходи однієї людини в розрахунку на рік складають приблизно 360 кг. На території України проживає більше 44 мільйонів людей. Після обчислень ми виводимо цифру майже в 16 мільярдів кг сміття щорічно. І це тільки побутові відходи.

Шкода від пластика

Пластик, який опиняється на смітнику заражає землю токсичними речовинами. Крім цього, забруднюються ґрунтові води, моря та океани, а хімічні речовини можуть поглинатись тілом. Під час їх спалювання в атмосферу виділяються токсичні пари. Це явище дістало назву «пластикова епідемія». Для розщеплення пластмас потрібно 500-1000 років. Україна не встигає повторно переробляти чи правильно утилізувати всі відходи. Тому важливо не викидати їх де-попало, а відносити до смітнику. В ідеалі – людям потрібно навчитися сортувати сміття. Це полегшить хоча б процес їх переробки.

Що я можу зробити для вирішення проблеми?

  • Обирайте предмети, які придатні для повторного використання. Наприклад, сумка із тканини (шопер), скляна пляшка, металеві прибори, багаторазові бахіли тощо.
  • Скоротіть кількість щоденного пластику. Альтернативою пакета для бутербродів і одноразової тари для їжі є багаторазовий горнятко-термос і контейнер.
  • Спробуйте оцифрувати необхідну інформацію із пластикових CD-програвачів і DVD-дисків. Зараз є безліч можливостей для зберігання даних в Інтернеті.
  • Здайте пластикові відходи у найближчий пункт прийому вторсировини.
  • Підтримуйте заборону поліетиленових пакетів.
  • Розкажіть рідним та друзям про наслідки забруднення пластмасами і важливості скорочення пластику в нашому житті.

 

Фото взято з відкритих джерел інтернету

Тетяна Пода