Сексуальна освіта дітей: що це та навіщо про це говорити

Що таке сексуальна освіта? Черговий зарубіжний тренд або життєво необхідні знання? Чи треба дітям знати про секс і якщо так, то з якого віку?

 «Звідки беруться діти?», — це питання усі ми хоча б раз ставили батькам. Яку відповідь отримували? Щось на кшталт «лелека приносить» або «у капусті знайшла». Після такої відповіді дитині стає ще цікавіше і вона починає шукати відповідь самостійно і не завжди у надійних та корисних джерелах. Як результат, неповнолітня людина потрапляє на сайти, розраховані на виключно дорослу аудиторію.

Після подібних ситуацій батьки дійсно починають замислюватись: чи не краще було розповісти все як є? Ось тут на допомогу прийде сексуальна освіта.

Сексуальна освіта — наука про стосунки, емоційний, соціальний і фізичний аспекти дорослішання, сексуальність і сексуальне здоров’я. Така освіта має забезпечити дітей і молодь інформацією, навичками і позитивними цінностями, щоб будувати безпечні наповнені стосунки, насолоджуватися своєю сексуальністю та бути відповідальними за здоров’я. Таким чином, під час уроків дитина може дізнатися про те, як відстоювати особистий простір, як слідкувати за здоров’ям та дотримуватися правил гігієни, як уникнути стереотипізації думок та, нарешті, звідки ж насправді беруться діти.

Колишня виконувачка обов’язків міністра охорони здоров’я України Уляна Супрун вважає, що сексуальна освіта — засіб проти ранньої вагітності, ВІЛ-інфекції і венеричних хвороб.

«У 2016 році в Україні було зроблено 56 абортів жінкам віком до 14 років та 875 – віком 15-17 років. Це дуже сумна статистика. Сексуальна освіта має допомогти запобігати небажаним вагітностям, а відтак і зменшувати кількість абортів. Також обізнаність молоді та відповідальна поведінка в статевому житті зменшує ризики зараження ВІЛ або іншими хворобами, які передаються під час контакту. Адже у 59% випадках ВІЛ передається статевим шляхом.

Сексуальна необізнаність становить серйозну загрозу здоров’ю, а агресивне пропагування культу сексу в медіа та кінематографі призводить до занадто ранніх сексуальних дебютів, великої кількості абортів, сексуального насильства та поширення захворювань», – написала вона на власній інтернет-сторінці.

Коли ж варто починати говорити на такі теми?

За даними дослідження Аналітичного центру Cedos у партнерстві з Дослідницькою агенцією Info Sapiens на замовлення Фонду ООН у галузі народонаселення (UNFPA) та за підтримки Міністерства освіти та науки України, 60% батьків та вчителів повністю підтримують ініціативу запровадження уроків сексуальної освіти у школах, про те лише 12% батьків та 16% вчителів проголосували за введення таких у першому класі.

Інфографіка UNFPA Україна

А що там за кордоном?

Як повідомляє Радіо Свобода, у Великій Британії запровадження сексуальної освіти в школах дозволило на 80% знизити рівень підліткової вагітності, яка у цій країні перетворилася на проблему національного масштабу. В Італії і Мексиці діють магістерські програми для фахівців, які займаються питаннями насильства над дітьми.

У Великобритані, США, Швеції, Норвегії та Франції уроки сексуальної освіти починають у школі; у Нідерландах і Німеччині — ще у дитячому садочку.

 

Авторка: Лисенко Валерія