Шкода вітру

Сучасний «мейнстрім» ( з англ. основна течія) людства - зміна шаблонів, новий спосіб життя, нова філософія власних дій… Так за останнє десятиліття у світі стали популярними течії: «здорового способу життя», «альтернативної енергії», «еко-френдлі» ( з англ. дружні до природи), «веганства та вегетаріанства» й багато інших переконань сучасного суспільства. Всі ці ідейні течії спрямовані на покращення рівня життя самої особи, яка обрала новий спосіб існування та оточення, особливу увагу надаючи саме природі та відновленню її первісного стану.

http://kordon.in.ua

Але в кожній проблемі нашого реального світу існують завжди ті самі «АЛЕ». Чому, на перший погляд, круті ініціативи є справжніми екологічними бомбами уповільненої дії? Про альтернативну енергію та її небезпеку для нас та природи.

При згадувані «зеленої» електроенергії ми вже несвідомо відносимо все пов’язане до позитивної динаміки у війні між паливними корисними копалинами та відновлювальними джерелами енергії. Але чим саме можуть зашкодити нам «розв’язання глобальних проблем людства»?

Найпоширенішою думкою щодо вітряків, які  перетворюють енергію вітру на електрику, є завдання негативного впливу на життєдіяльність птахів, а саме міграцію та переміщення. Річ у тому, що величезні інженерні творіння є прямою фізичною загрозою для птахів, які масово гинуть на територіях де з’являються ВЕС, а з часом повністю покидають її для власної безпеки, що має безсумнівний вплив на існування екосистеми виділеного регіону.

Головним міфом ВЕС є повноцінна екологічність проєкту. Це не так! Для будівництва використовують велику кількість сплавів легкий та міцних металів, нафтопродуктів, надлегкого пластику, який на цей час не перероблюється в жодній точці нашою планети та не розпадається у природі зовсім. Тобто будуючи «сучасні відповіді» брудній антиекологічній енергетичній системі ми отримуємо чисельну кількість реалізованих інженерних проєктів, які потребують постійної заміни технічних частин, в тому числі великих лопатей з пластику, який неможливо переробити або розщепити за сучасними технологіями. Таким чином, ми за декілька років можемо отримати величезні території з поламаними лопатями вітряків, які за своєю характеристикою мають величезні розміри.

Окрім виділених проблем, які на даний час людство не може вирішити з будівництвом та експлуатацією ВЕС можна назвати такі результати для природи навколо нових інженерних проєктів, зазначених у звітах «Оцінки впливу на довкілля»:

підвищення рівня шуму;

електромагнітне випромінювання ВЕС;

загибель птахів від башти й ротора ВЕС (внаслідок зіткнення з вітроустановкою);

комплекс факторів, що призводить до загибелі кажанів;

вібрація та її вплив на ґрунтову фауну, що опосередковано може впливати також на рослинність та якість ґрунтів;

приваблення нічної фауни світлом застережної ілюмінації ВЕС;

погіршення якості вод та ґрунтів внаслідок аварійних розливів паливно-мастильних матеріалів та трансформаторних рідин;

створення осередків поширення адвентивних та карантинних видів рослин;

затінення природної ділянки та сприяння трансформації рослинності;

припинення роботи та демонтаж вітроелектростанції після закінчення терміну її експлуатації призведе до порушення земель або екосистем ділянки, аналогічних до механічних порушень, що відбуваються при будівництві ВЕС.

зміна характеру вітряних потоків знижує ефективність поширення пилку та напрямки його руху (70 % маси степових рослин у типових угрупованнях–вітрозапильні);

ВЕС впливає на запилювачів, зміна складу яких також впливає на склад флори, хоча і домінують вітрозапильні види (злаки);

вібрація та ультразвук впливають на ґрунтову фауну, структуру ґрунту та процеси ерозії, особливо по краях балок, де формується зона активної ерозії.

Інформація зі звітів однієї з найбільших приватних компаній, яка використовує ВЕС у своїй діяльності. 

 

Олександр Манін