Вісім відкриттів, які доводять, що наука рухається вперед.

Давно на цьому світі жив завзятий Ейнштейн. Вже три століття ми читаємо про Галілея та Ньютона в шкільних підручниках. Минули часи Великих географічних відкриттів. Ґуґл-карти й навколосвітні подорожі стали звичними явищами. Багато років тому науковці винайшли ліхтарик, двигун і телефон. Однак це зовсім не означає, що сучасна наука стоїть на місці та не дивує людство. Пропонуємо вашій увазі вісім наукових «проривів», які сталися зовсім нещодавно, а точніше – цього року. 

Електрохімічне око. Вчені з Гонконзького універстету науки й техніки створили штучне око з сітківкою, кришталиком і склоподібним тілом. Статтю про це опублікували журналі Nature тиждень тому. Поки що око розрізняє лише 4 літери. Однак вже зараз воно перевершує людський зір за швидкістю реакції. Автори проєкту модернізують свій винахід, щоб використовувати його в протезах та роботах.

Комашиний жир. Є новини й для кулінарів. Дослідники з Гентського університету пропонують альтернативу вершковому маслу. Це стало відомо з бельгійського видання VRT. «Комашинний жир», за словами вчених, корисний та смачний. Виробництво такого інгредієнту є дорогим через невеликі масштаби. Якщо Європа зацікавиться стартапом, то це гарно вплине на економіку держав й екологію.

Найстаріша тварина. Геологи Каліфорнійського університету в Ріверсайді знайшли найдавнішого пращура сучасних тварин та людей. Про Ikaria wariootia повідомили на сайті PNAS. Нори крихітної істоти, схожої на черв’яка, дослідили в Південній Австралії. ЇЇ вік – близько 555 мільйонів років. За словами дослідників, це важливе відкриття для подальших геологічних розвідок.

Музика, що полегшує тренування. Італійські та хорватські вчені дійшли висновку, що пісні збільшують витривалість спортсменів. Статтю про це опублікували на сайті Frontiers in Psychology. Якщо під час бігу чи їзди на велосипеді слухати музику зі швидким темпом, то організм легше переноситиме навантаження. Дослідники радять вмикати плейліст, що збігається зі 170 ударами серця за хвилину. Науковці вбачають у цьому відкритті «легальний наркотик, що підвищує ефективність» професіоналів.

Довжина Чумацького Шляху. Загадковий «навігатор» українців завжди привертав увагу астрономів. Нещодавно вчені з Даремського університету на платформі Arxiv опублікували наукову роботу про межі нашої галактики. За їхнім дослідженням, Чумацький Шлях простягається майже на 2 мільйони світлових років. Астрофізики використали комп’ютерне моделювання, аби зімітувати «народження» великих галактик. У майбутньому це відкриття допоможе виміряти масу Чумацького Шляху та визначити його найменших «сусідів».

Друковані корали. Енергетика рухається вперед. Так, науковці з Кембриджського університету відтворили корали на 3D-принтері. Статтю про це читаємо в журналі Nature Communications. Обраний пластик розсіює світло, як й колонії організмів в океані. Автори ініціативи кажуть, що з таких «тварин» можна виготовляти біомасу для палива. Також 3D-модель стане в нагоді дослідникам справжніх коралів.

М’який робот. Науковці Стенфордського університету винайшли робота, який змінює форму. Статтю про це опублікували в Science Robotics. Винахід складається з модулів-трикутників, які, у свою чергу, виготовлені з труб. Робот є надійним та безпечним. Автори вважають, що їхній проєкт допомагатиме під час рятувальних операцій та освоєння космосу.

Запашне снодійне. Канадійські вчені дійшли висновку, що запах партнера сприяє гарному сну. Інформацію про дослідження оприлюднили в Science Daily. Учасники, що спали з одягом партнерів, відпочили краще за інших респондентів. Вплив запаху був схожим з дією мелатоніну – відомого снодійного. Науковці ще перевірять, чи впливає на відпочинок батьків запах їхніх дітей.

Наталія ДАНИЛЮК

Використано інфоприводи з видання hromadske