Восьме березня. Неупереджений погляд на міжнародний жіночий день

Восьме березня… «День жіночності, весни і краси». Стоп, здається, зараз ми говоримо про якесь абсолютно інше свято. Але, на жаль, саме ці асоціації до словосполучення «восьме березня» виникають у більшості людей. Зазвичай в цей день вітрини магазинів ломляться від тюльпанів і троянд, і звідусіль раз у раз лунає – «Милі жінки, посміхайтеся, будьте прикрасою колективу!»

Сьогодні я пропоную пригадати, як з’явилося це свято і яким було його значення спочатку.

Можливо, вам доводилося хоч раз чути щось подібне — «Якщо феміністкам не подобаються квіти і цукерки, нехай не святкують!» Ця фраза звучать просто безглуздо, тому що існування 8 березня було саме заслугою феміністок, які влаштовували мітинги і ходи, привертаючи увагу громадськості до своїх проблем, а у 1910 році Клара Цеткін запропонувала заснувати Міжнародний жіночий день. Про квіти і цукерки, до речі, ніде не йшлося — як не складно здогадатися, свято присвячене боротьбі з дискримінацією і пригніченням, а також суспільному руху за права жінок і емансипацію.

Здавалося б, сьогодні, в 21 столітті, потреба в фемінізмі і святкуванні 8 березня відпала — адже тепер жінки мають право голосувати на виборах, працювати, і, в кінці-кінців, носити брюки — що ж поганого, в такому випадку, в приємних побажаннях і подарунках? Насправді, в світі існує ще величезна кількість речей, з якими бореться фемінізм — наприклад, обмеження просування по кар’єрних сходах, домагання і зґвалтування, сексуальна об’єктивізація, стереотипи, домашнє насильство, сексизм, нерівна оплата праці і багато чого ще. Проблема в тому, що замість пошуку вирішення цих проблем жінки в цей день отримують букет квітів і коробку цукерок.

Для того, щоб змінити ситуацію, потрібно починати з елементарного — хоча б замість первісного «зберігати домашнє вогнище» і стереотипного «жіночого щастя» побажати в цей день своїм рідним, подругам, колежанкам і викладачкам бути самодостатніми і впевненими в собі, любити себе і в повній мірі реалізовувати власний потенціал в будь-який з обраних сфер діяльності. Крім того, слід не замовчувати існуючі проблеми, а говорити про них, і звичайно ж, поважати один одного, бути, як писала видатна Ліна Костенко, «взаємно красивими».

Автор: Софія Кіннік