Музеї Запоріжжя – місця, які не можливо оминути
Дозволимо собі переінакшити поетичні рядки відомого запоріжця Петра Ребра: «Ні, ти не знаєш добре Запоріжжя, якщо в музеях досі не бував...» Жарти жартами, але в нашому місті й справді є музейні простори, що стануть цікавими не лише туристам, але й самим містянам. Останній місяць літа – гарна нагода відвідати принаймні кілька з них.
Музей історії зброї
Музей історії зброї був відкритий у 2004 році, його основу складає приватна колекція Віталія Шлайфера. Тут зібрано зразки зброї від епохи кам’яного віку до середини 20 століття – загалом близько 4 тисяч експонатів. Серед них скіфські кинаки, рубила кам’яного віку, шпаги, ножі, мечі, автомати, пістолети, карабіни, списи.
Музей зброї відкритий для відвідувачів кожного дня з 9 до 18 години. Знаходиться за адресою – проспект Соборний, 189.
Музей ретро-автомобілів «Фаетон»
Заснований музей 15 лютого 2008 року. Він складається з чотирьох залів, у яких можна наочно побачити, як еволюціонувала техніка протягом 20 століття. За словами працівників, щороку музей поповнюється десятками нових автомобілів. Уже зараз на його рахунку близько десятка тисяч експонатів. Тут знаходяться відомі всім Volkswagen T2, «москвичі» всіх моделей, «жигулі», «жук» та безліч інших упізнаваних автівок. Окрім того, території музею представлена двоколісна техніка – від мотоциклів до велосипедів різних років і країн виробництва. Цікавими є й інші колекції: зброя, предмети побуту, прапори, фотографії, медалі, похідні набори, апарат газової води, датований 1950 роком, і навіть дитяча колиска.
Музей знаходиться на вул. Виборгській, 8. Працює з 9:00 – 18:00. Сконтактувати можна за телефоном (061) 213-14-26.
Музей техніки Богуслаєва
Історія музею техніки Богуслаєва починається з 20 жовтня 2012 року. Нині біля двоповерхової будівлі працює відкрита експозиція, це близько 20 зразків техніки – танки, літаки, трактори різних моделей. На першому поверсі музею знаходяться літаки, двигуни, на другому – самовари, мопеди, зброя. Самовари – це приватна колекція В’ячеслава Богуслаєва, вона повністю відреставрована та перебуває в робочому стані. Окрема цікавинка музею – експозиція мотоциклів: ІЖ-350, ІЖ-49, «Планета» та низка інших радянських і закордонних моделей.
Музей працює з 10:00 до 16:00 і знаходиться за адресою вул. Фелікса Мовчанського, 27а.
Підземний музей кераміки
У 2008 році в нашому місті був відкритий музей прикладної кераміки та живописної творчості Іллі та Олексія Бурлай. У музеї зберігаються матеріали, пов’язані з історією та першими будівлями нашого міста – це карти, фотодокументи, колекція старовинної черепиці та цегли, а також інші артефакти з історії цегельного заводу. На раритетних фотографіях з музейної колекції можна побачити, як будують Дніпрогес і зводять перші будинки міста. Тут же представлені картини Бориса Єгорова, Віктора Герцинка про розвиток міста, а також дитячі малюнки. Музей заснувала Валентина Бурлай Хітман. Вона ж написала про нього книгу – переглянути видання також можна в музеї.
Знайти музей можна на вул. Поштовій, 29. Графік роботи – з 10:00 до 17:00.
І одним з найвідоміших у місті є Запорізький обласний краєзнавчий музей, заснований ще українським краєзнавцем Яковом Новицьким у 1921 році. У 1931 році його об’єднали з музеєм історії Дніпрогесу. Сьогодні будівництву Дніпровської ГЕС присвячено окрему експозицію «Підкорення стихії» – відкрили її зовсім нещодавно, в оновленій залі другого поверху. Окрім того, краєзнавчий пропонує прогулятись залами археології та природознавства, ознайомитись з експозиціями, що присвячені добі Козаччини, заселенню Запорізького краю, Нестору Махну, Запоріжжю в часи Другої Світової війни. Колекції часів новітньої історії представлені в залі, присвяченій подіям на Майдані та АТО. Загалом музейні фонди містять близько 100 тисяч експонатів. Цікаво й те, що сьогодні в музеї постійно відбуваються різноманітні тематичні вечори – театральні й музичні виступи, літературні презентації, пізнавальні лекції.
Музей знаходиться за адресою вул. Троїцька, 29. Працює з вівторка по суботу з 9:00 до 18:00.
Альона Потоцька