«Хайтарма» — перший і єдиний фільм про депортацію кримських татар
Сьогодні в Україні та світі згадують і вшановують жертв примусового виселення кримськотатарського населення, проведене НКВС 18 травня 1944 року. Офіційно причиною депортації вказувалася співпраця деяких кримських татар з нацистською Німеччиною під час Другої світової війни.
Операція з депортації почалася рано вранці 18 травня 1944 року і закінчилася о 16:00 20 травня. Для її проведення було задіяно війська НКВС кількістю понад 32 тисячі осіб. Депортованим відводили від декількох хвилин до півгодини на збори, після чого їх на вантажівках транспортували до залізничних станцій. Звідти ешелони з ними відправляли до місць заслання. За спогадами очевидців, тих, хто чинив опір або не міг іти, часто розстрілювали на місці. У дорозі засланців годували рідко і часто солоною їжею, після якої хотілося пити. У деяких ешелонах засланці отримали їжу вперше і востаннє на другому тижні шляху. Померлих ховали нашвидкуруч поруч із залізничним полотном або не ховали взагалі.
У 2012 році світ побачив перший і покищо єдиний художній фільм про депортацію кримських татар «Хайтарма». Режисером фільму і виконавцем головної ролі став Ахтем Сейтаблаєв. Це стрічка — обов’язкова до перегляду, оскільки у повній мірі відображає страждання і жах мирних людей, які не хотіли залишати свою землю. Ця трагічна сторінка в історії кримськотатарського народу показана через погляд прославленого льотчика, національного героя кримських татар Амет-Хана Султана: після звільнення Криму від німецьких загарбників, військове командування дозволило Амет-Хану, роль якого вдало виконав Ахтем Сейтаблаєв, разом з його бойовими товаришами відвідати батьків у Алупці.
За збігом обставин на час перебування льотчиків у Алупці припала операція НКВС з примусової депортації кримських татар. Радянський ас, якого боялися німецькі пілоти, не зміг захистити свій народ від злочину Сталінського режиму. Хайтарма — це народний танок кримських татар: «Пока есть хот один крымскотатарский парень и одна девушка, которые смогут станцевать хайтарму, у нас есть надежда на возрождение», — говорять кримські татари.
Щоб зрозуміти трагедію крисмькотатарського народу рекомендуємо переглянути фільм «Хайтарма».
Ця трагедія назавжди об’єднала кримськотатарський народ. Лише у 1989 році депортовані отримали можливість повернутися на свою землю. Сьогодні ж в Криму російська влада не дозволила татарам влаштовувати масові заходи, аби вшанувати пам’ять загиблих під час депортації.
За матеріалами: uk.wikipedia.org
Марина Галич