Хортиця: що втратили, а що зберегли

Хортиця – це найбільший острів на Дніпрі, окраса міста Запоріжжя, одне з семи чудес України. Хортиця – історичне місце, що наповнене духом козаччини.
Історія Хортиці розпочинається декілька мільярдів років тому. Гранітні породи острова – це виступ Українського кристалічного щита, що охоплює майже всю територію України. Дніпровські пороги були виступами цього щита, вони були великою перепоною для кораблів. Після створення ДніпроГЕС пороги було повністю затоплено.
Взагалі, Хортиця була відома не лише козакам. На острові знайдено святилища, які датуються періодом енеоліту-бронзи, та кургани скіфської доби. На їх місці зараз відкрито музей просто неба, наприклад, історико-меморіальний комплекс «Скіфський стан» або меморіально-туристичний комплекс «Протолче» (IX-XVI століття).
На острові створено Національний заповідник «Хортиця», а також історико-культурний комплекс «Запорозька Січ». Аби дізнатися, як змінилася Хортиця за останні роки, ми звернулися до працівника В’ячеслава Зайцева, завідувача Науковою бібліотекою заповідника.

      Як змінилася природа Хортиці за останнє десятиліття?
Завдячуючи службі режиму та відділу природи на острові збільшилося поголів’я великих тварин, зокрема плямистих оленів, козуль та кабанів. Шкода, що популяція останніх, через африканську чуму, зійшла нанівець. Але ми впевнені, що за декілька років популяція відновиться, бо кабани чудово плавають та заселять острів з правого берега

o_1co7sj6aesl4u5iu3e1brp1u2l1d-e1549871107684

      Як багато історичних пам’яток на Хортиці? Які заходи проводяться для їх збереження?
На Хортиці налічувалося на ХІХ ст. 129 курганів, 28 редутів (це військові укріплення доби русько-турецької війни), з дюжину святилищ та 4 городища: епохи бронзи на о.Байда, пізньоскіфське на Совутиній скелі, слов’янське в плавнях та перша Запорозька Січ на о.Байда. Сюди ж можна віднести Запорізьку Верф доби русько-турецької війни. І ще безліч могильників різних часів та різних народів, запорозькі зимовники та ін. Окремо треба відзначити гідроархеологічні знахідки, оскільки Хортиця знаходиться нижче порогів – на дніпровому дні є купа археологічних об’єктів. Мабуть, багато хто чув про меч епохи Святослава Хороброго, Візантійський якір, Чайку на новий манір, Бригантину та інші речі, що подарував нам Дніпро (він же Борисфен, ДанапрісОзу). Збереження історичних, археологічних, природних пам’яток  головна функція заповідника.

      Чи існує проблема з браконьєрством?
В хортицьких плавнях регулярно з’являються ці «хижаки з сітками та електровудками». Служба режиму регулярно робить профілактичні акції, але водна поліція не слабо на це реагує.

article_main
      Які розкопки проводяться на території заповідника?
На Хортиці проводять розкопки як співробітники відділу охорони пам’яток  це к.і.н Кобалія Д. Р., Никоненко Д. Д., Тубольцев О В. Так і київський археолог Пустовалов С. Ж., який працював в цьому році на Запорозькій Січі на о. Байда.

Дійсно, на острові Хортиця не припиняється археологічна робота. Розкопки пам’ятника бронзового віку поблизу балки Генералка проводяться Новою археологічною школою під керівництвом Олега Тубольцева та Дмитра Кобалії. У жовтні 2019 року у книгарні «Є» вченими було підбито підсумки експедиції «Генералка-2».
На початку цього року В’ячеславом Зайцевим та Дмитро Кобалія презентували проект «Борисфен» — дослідницько-навчальний проект для вивчення човнів XVII століття у пониззі Дніпра, також це певна школи підводної археології для студентів.

Окрім наукових ініціатив, на острові проводяться різні акції волонтерів. 2 листопада учнями запорізьких шкіл було висаджено 102 дерева, аби відновити алею «Хортинський лабіринт», під час акції «Врятуймо Дніпро разом». Через тиждень було проведено нову екоакцію «Нове життя Хортиці», у рамках якої було висаджено 100 дубків та 100 сосен.

Хортиця – місце, безперечно, туристичне, та не всі відвідувачі хочуть піклуватись про природу острова. Задля зниження рівня забруднення та збереження рідкісних видів на території заповідника діють спеціальні правила, порушення яких карається. Працівники постійно ведуть боротьбу за чистоту Хортиці. Задля цього проводяться роботи з інформування населення та подолання наслідків забруднення (суботники). Та це не завжди допомагає. Аби ефективно боротися з порушниками, заповідник просить допомоги у відвідувачів. Якщо туристи помітили випадок забруднення, то можна помітити це місце на інтерактивній карті (яку легко можна знайти на сайті), куди зможуть прийти працівники відділу режиму.

Тож, підсумки такі, що на Хортиці зараз співробітниками заповідника, вченими та волонтерами ведуться активні дії щодо збереження та відновлення природних ресурсів острова та його історичної спадщини.