Інформаційна гігієна гігієна, або як вийти сухим із медібитви

Чи знайомо тебе це: “Завтра Viber стане платним — перешли це 10 друзям і для тебе він залишиться безплатний”, Facebook-тест “Який святий тебе оберігає”, прохання “Поставте плюсик у коментарях, і ми перерахуємо 1 долар на лікування хворій на рак дівчинці”? Якби хоча б раз, ти виконував ці дію - вітаємо, тебе спіймали на гачок медіашахраї.

Маніпулятори пильнують за тобою в інтернеті, у соцмережах та онлайн-ЗМІ. Аби не потрапити у пастку шахраїв, потрібно дотримуватися базових правил інформаційної гігієни та розвивати критичне мислення. Ми зібрали поради, які допоможуть тобі аналізувати інформацію та зберігати спокій у часи, коли уявити життя без медія майже неможливо.

Якщо ти ще не зрозумів важливість цієї теми, то ось деякі дані з дослідження яке провела громадська ініціатива “Як не стати овочем”. 54% українських користувачів Facebook публікують фейки та маніпуляції. Ще вважаєш, що ця тема не є актуальною?

Ще трішки цифр

  • За даними дослідження про яке написали вище, протягом літа 2020 року 13% українських користувачів соцмережі публікували фейки, половина з яких були відмічені фактчекерами. Проте користувачі однаково не видалили ці дописи зі своїх сторінок. Одна з основних тем фейків, які публікували українці, — коронавірус.
  • Лідирують публікації з маніпулятивною інформацією (34%) та посилання на сайти-сміттярки (29%).
  • Волонтерська ініціатива «Як не стати овочем» протягом серпня досліджувала дотримання українцями базової інфогігієни у Facebook. Її порушеннями вважалися:
  • публікація матеріалів з посиланням на сайти-сміттярки — ресурси, які імітують онлайн-медіа. Вони публікують новини, не дотримуючись журналістських стандартів, перекручують та маніпулюють фактами, формулюють спекулятивні заголовки;
  • посилання на тексти, які містять маніпулятивну інформацію;
  • фейки, в тому числі дописи, які були помічені Facebook як фейкові чи маніпулятивні;
  • тести та ігри розважального характеру, проходячи які людина дає доступ до своїх даних.

Інформаційна гігієна — це що?

Цей термін почали використовувати з розвитком інформаційних технологій. У 21 столітті людство отримало безмежний доступ до потоків новин. Недобросовісні організації та особи використовують інформацію в корисливих цілях. Вони створюють багато інформаційного сміття, тобто продукують брехню з метою маніпуляцій.

Головна порада щодо гігієни — мити руки: ретельно, з милом і приблизно 30 секунд. Головна порада щодо інформаційної гігієни — сумнівайся в усьому, що читаєш, дивишся та слухаєш. Ми миємо руки перед їжею, щоб не заразитися. Так само ми маємо фільтрувати інформацію — щоб не поглинути в інформаційному смітті.

Метою інформаційної гігієни є зниження негативного впливу інформації на наше ментальне, фізичне та соціальне добробут. Перша швидка допомога у цьому — медійна грамотність. Вона передбачає вміння критично мислити та аналізувати тексти. Нагадаємо, що будь-який допис у твоїх соціальних мережах – також є медійним продуктом. Тому варто розуміти природу інформації та техніки її впливу на тебе та оточення.

Як же дотримуватися інформаційної гігієни?

  1. Фактчекінг — твоє все

Нерідко буває так, що хтось вигадує абсурдну і неправдиву новину чи створює таку ж фотографію і виставляє її в інтернеті. Це називається інформаційний вкид. Головна мета, аби люди почали активно ширити це повідомлення. Тут варто перевіряти факти, або передати це повідомлення журналістам, аби вони його перевірили.

  1. Критично аналізуй прочитане

Звертай свою увагу на дані та статистику. Цифри — докази, якими легко маніпулювати та, на жаль, часто саме так і роблять медіаманіпулятори. Коли читаєш, став собі запитання: “Кому вигідно, щоби я це прочитав”.

  1. Стеж, за фактчекерами

На щастя, є люди, які виловлюють обман у повідомлення та висвітлюють усі подробиці. Наприклад, сайт Stopfake.org. Принцип роботи платформи полягає в моніторингу російських, українських та європейських медіа, де журналісти шукають потенційно неправдиву інформацію, перевіряючи факти.

  1. Розділяй емоції та факти

Часто в новинах або соціальних мережах апелюють саме до емоцій читачів. Ми всі емоційні певною мірою, і нам легше реагувати на те, що написано чи подано яскраво

  1. Будьте пильними з алгоритмами

Соціальні мережі працюють за певними алгоритмами. Вони влаштовані так, щоб затягнути нас і залишити подовше в режимі онлайн. Соціальні мережі аналізують також вашу мережеву активність (лайки, коментарі, репости) і на їхній основі формують вам стрічку новин. Це і називається алгоритм, підлаштований під вас і під який ви підпадаєте.

Інформаційний трафарет — обов’язкова складова медіаграмотності

Ніщо так не мінімізує впливу інформаційних вірусів на нас, як правильно сформований та регулярний у використанні інформаційний трафарет.

Щоб його створити, виберіть понад два медіа з “Білого списку” Інституту масової інформації й насамперед читайте новини та аналітику в них. Лише зрозумівши об’єктивну реальність, переходьте на інші інформаційні канали, де немає стандартів і фільтрування інформації.

Щоб бути в курсі останніх фейків і дезінформаційних меседжів, бодай раз на тиждень заходьте на сайти фактчекерів:

  • “По той бік новин”;
  • StopFake;
  • VoxCheck.

Як безпечно користуватися Facebook?

  1. Перш ніж прочитати емоційний, контроверсійний чи політичний допис, що має велику залученість, перевірте, чи там є боти. Якщо так, то прискіпливо перевіряйте інформацію або уникайте її.
  2. Не взаємодійте з інформацією, якщо не впевнені в її безпечності. Не ставте вподобайку, не пишіть коментар, не поширюйте допис.
  3. Якщо бачите фейкову чи маніпулятивну публікацію, не взаємодійте з нею. Створіть альтернативний допис, у якому висловите свою позицію. Або зробіть скрін некоректної публікації, напишіть на ній «фейк» і так опублікуйте.
  4. Не додавайте у друзі людей, які проходять тести, флешмоби та інші форми завуальованого збирання даних або публікують посилання на сайти-сміттярки.
  5. Не додавайте у друзі ботів.
  6. Перш ніж підписатися на сторінку, вивчіть її зміст.
  7. Не беріть участі у флешмобах, де є умова «скопіюй цей текст та опублікуй його», і різноманітних тестах, іграх, опитуваннях, у яких потрібно ідентифікувати себе через акаунт у Facebook.
  8. Не натискайте на невідомі посилання.
  9. Не встановлюйте безплатних додатків.
  10. Не забудьте встановити надійний та унікальний пароль і двофакторну автентифікацію.

Як безпечно користуватися Youtube?

  1. Якщо хочете подивитися новини чи іншу суспільно-політичну інформацію, ознайомтесь спочатку з інформаційним трафаретом, щоб було з чим звірятись і бачити, де є маніпуляції.
  2. Шукаючи інформацію, звертайте увагу на джерела. Вивчайте авторів і тільки потім дивіться самі відео.
  3. Не забувайте періодично чистити списки рекомендованих відео. Бачите неприйнятні — тисніть “не цікавить”.

Як безпечно користуватися месенджерами?

  1. Перевірте налаштування й переконайтеся, що вас не можна додавати в чати/спільноти без вашої згоди.
  2. Для конфіденційного спілкування вибирайте надійні месенджери (наприклад, Signal).
  3. Не забудьте встановити надійний та унікальний пароль і двофакторну автентифікацію.
  4. Перш ніж підписатися на канал, перевірте його автора чи медіа. Переконайтеся, що це справді їхній канал.

підготувала Юлія Чернявська