Ялинкові іграшки: від давнини до сьогодення

Ялинкові іграшки – один з невід’ємних атрибутів свята, так як і ялинка або святкова вечеря. Все має свою історію, і новорічні прикраси не є винятком. Спробуємо ж розібратися звідки вони все таки з’явилися

www.popsugar.com

Традиція прикрашати будинок та святкове дерево на новорічні свята, виникла ще у давні часи. Перші прикраси були їстівними: яблука та різні інші фрукти, яйця, горіхи, згодом солодощі та мучні вироби.

2

3 4

Також на гілках красувалися квіти та свічки.

1

5Але вже наприкінці XVIII століття люди почали вдосконалювати ялинковий декор і на дереві з’явилися паперові іграшки, яєчні шкаралупки, шишки, та фігурки з латуні. Першу скляну кулю було виготовлено у 1848 році в німецькому містечку Лауша. Це були важкі, прозорі або ж кольорові кулі, зовні прикрашені блискітками. З того часу кожен намагався здобути таку іграшку і саме нею прикрасити новорічне дерево, але їстівні прикраси все одно не виходять з моди й до сьогодні. Вже через 20 років майстри навчилися «видувати» прикраси з допомогою полум’я та пальників, а свинець було замінено на більш безпечний нітрат срібла.

Йшов час, мода не стояла на місці: яскравість змінював «мінімалізм» і навпаки. Різнокольорові, блискучі прикраси замінювалися на спокійні, строгі, нейтральних кольорів.

7 

Згодом німецькі майстри придумали іграшки в стилі «техно»: дирижаблі, паровозики, екіпажі, тощо.

9

А також — тваринки: слони, ведмеді, олені, жабки та ін. А ще в цей час з’явилася улюблена прикраса й до сьогодні —  різнокольоровий «дощик».

8 10

Іграшки дуже часто відображали події і настрої у світі. Наприклад у часи Першої та Другої світової це були солдатики або парашутисти. При радянській владі іграшки пропагували соціалізм та всіляко біли пов’язані з цією тематикою: серп і молот, червона радянська зірка, а також герої того часу: вчені, космонавти, артисти. Після польоту до космосу Юрія Гагаріна були дуже популярні ялинкові прикраси у формі ракет та космонавтів. Після проведення Олімпійських ігор, набули популярності прикраси у вигляді символу імпрези — Олімпійського ведмедя.

радянські іграшки

Верхівку ялинки також завжди прикрашала якась іграшка. Спочатку це була фігурка Іісуса Христа, з часом її замінив золотий янгол, а ще пізніше — зірковий шпиль, згадка про Віфлеємську зірку. Також традиційно на дереві повинна бути присутня іграшка, яка є символом нового року.

13 12

16

Зараз кожен прикрашає ялинку так, як йому до вподоби. Хтось чіпляє на ялинку пластмасові кульки, мішуру, різнобарвний дощик, картонні і паперові іграшки та, звісно, гірлянду, куди ж без неї. І взагалі-то, зараз, на ялинку можна чіпляти що завгодно, ніхто не буде критикувати. Але деякі, дуже прискіпливі люди, не жаліють коштів ні на які прикраси. Вони скуповують дорогі скляні кульки, бантики, дзвіночки, якісь ексклюзивні іграшки, гірлянди та прикрашають гілку за гілкою, придивляючись до кожної дрібниці.

 1415

Влада ТРЕТЯК