Книга, яку повинен прочитати кожен: «Забуття» Тані Малярчук

За версією книжкового рейтингу BBC 2016, роман Тані Малярчук «Забуття» став найкращою книгою року. 

Авторка працювала над цим твором більше чотирьох років, і нарешті у вересні 2016-го книга була презентована у Львові на Форумі видавців.

Одразу хочу сказати, мені ніколи не подобались сюжети, де головними героями є історичні особи. Утім, цей роман зачепив і мене. Для написання книги Таня Малярчук дослідила останні роки життя українського громадського діяча В’ячеслава Липинського, поляка за походженням. Результатом її праці є вплетені в роман несподівані й болісні факти з життя української інтелігенції. 

Разом з тим на тлі історичних екскурсів розгортається сюжет про студентку, яка живе в наш час, має особисті проблеми та відчайдушно шукає власну ідентичність. Здавалось би, що може бути спільного у сучасної дівчини й історика, який жив понад сто років тому? Проте письменниця гармонічно поєднує ці дві долі в одній книзі. Подекуди «життя» дівчини здавалося навіть менш реальним, ніж уявлені за Липинського думки та фрази. 

Завдяки вдалому переплетенню сюжетних ліній та авторському стилю Малярчук, книга захоплює з перших сторінок. Письменниця не просто відроджує для українців із «забуття» важливу історичну постать, але й спонукає кожного читача зазирнути в очі синьому киту пам’яті: що там у його погляді – що було вчора, що є сьогодні, що залишиться завтра?

Ксенія Лисенко