Любов до себе. Рекомендації від психолога

Любов до себе, є важливою і здоровою емоційною та психологічною характеристикою. Вона виявляється у тому, як ви відноситесь до себе, як ви оцінюєте свої здібності та як ви доглядаєте за своїм фізичним і психічним благополуччям. Любов до себе передбачає прийняття себе таким, яким ви є, з усіма своїми достоїнствами і недоліками. Це означає, що ви не засуджуєте себе за помилки або недосконалості, а намагаєтеся розвиватися і ставати кращою версією себе.

Психологиня, членкиня НПА та ЦПП «ОбійМи» Іванна Бруяка виділила 3 рекомендації для досягнення гармонії із самим собою.

Пізнати себе

Неможливо полюбити чи прийняти те, чого ми не знаємо. Ми не можемо любити себе, якщо живемо у фантазіях про власні риси і можливості, зважаючи лише на Я — ідеальне.

Тож варто формувати знання про себе, свої характеристики, вподобання, можливості і так далі. Здійснювати рефлексію свого досвіду, власної поведінки, станів і взаємодії з іншими.

Для більшої ефективності, звісно, варто робити це цілеспрямовано, за можливості у співпраці з психологом.

Приймати себе і не порівнювати

Розуміючи усі особливості свого характеру, тіла чи поведінки важливо зберігати фокус на собі. Тобто не починати порівняння власних досягнень, надбань чи зовнішніх особливостей з іншими. Ми ніколи не знаємо історію іншої людини повністю. Той прояв, що нам так імпонує, можливо, викликає заздрість – це лише шматочок пазлу.

Тож варто вчитись порівнювати себе з собою в минулому або ж з тими цілями та цінностями, що допомагають рухатись в майбутнє.

Активно діяти і любити

Все-таки любити це дієслово. І найчастіше ми проявляємо свою любов до інших вчинками. Не варто очікувати, що в певний момент з’явиться непереборне почуття любові без жодних дій. Ми ж не очікуємо, що в кімнаті буде чисто, не прибираючи? Так само і тут. Можна виписати для себе з якими діями асоціюється любов. Це можуть бути звичні способи проявляти її до інших або стилі поведінки, що ви десь помічали (наприклад у кіно). Тоді впроваджувати ці дії по відношенню до себе. Це можуть бути компліменти щоранку, запис на масаж, приготування улюбленої страви тощо. Кожен знайде свій спосіб.

Тож навіть якщо ми не усі уміємо любити себе з дитинства, це те, чого можна навчитись. А всі ми варті любові.