Мистецтво використовувати дофамін

Досить часто коли ми чуємо про дофамін одразу згадується продовження: “Гормон щастя”. 

Та чи це так насправді? За що відповідає дофамін, як покращити його вплив та що таке “Дофамінове голодування” ви дізнаєтесь саме зараз.

Для початку, це нейромедіатор, що відповідальний за рух і виробляється у певних клітинах мозку, що контролюють м’язову активність. Система винагороди мозку тісно пов’язана з дофаміном, яка функціонує, щоб викликати відчуття задоволення та підкріплення, що спонукає людину виконувати певну роботу. У центральній нервовій системі, діє як гормон.

Дофамін дозволяє відчувати задоволення і не відчувати біль, ним спричинена мотивація, прагнення і пристрасть до чогось, впливає на сприйняття часу, а також життєво важливий для рухової активності та підтримки активного способу життя. Мозок людини починає інтенсивно виробляти його при закоханості, що викликає почуття щастя й ейфорії. Для тих, у кого нижчий рівень дофаміну, підвищення може вплинути на розумовий аналіз витрат і вигод, щоб більше зосереджувалися на винагороді, ніж на витратах. Це підвищує готовність виконувати складніші завдання.

Для того, щоб збільшити здоровий рівень дофаміну потрібно:

  1. Займатися спортом, і взагалі займатися фізичною активністю. 

Дослідження військовослужбовців військової служби США з великим депресивним розладом показало, що серфінг і піші прогулянки зменшили симптоми депресії. Дослідження робить цінний внесок у розуміння впливу фізичної активності на дофамін.

  1. Спілкуйтеся та створюйте нові соціальні зв’язки.

Окситоцин, що виділяється під час спілкування, безпосередньо стимулює нейронні ланцюги, в яких вивільняється дофамін. Тобто соціальні зв’язки провокують вивільнення дофаміну.

Однією з методик отримувати задоволення від простих радостей життя, про яку ви скоріш за все неодноразово чули це Цей метод запропонував каліфорнійський психіатр та психолог Кемерон Сепа, щоб зробити їх менш залежними від смартфонів та різноманітних візуальних подразників, які звичайні у сучасному суспільстві. Ідея дофамінового голодування в тому, щоб, відмовившись на якийсь час від приємних речей, що стимулюють постійні викиди дофаміну, дати собі відчути самотність або нудьгу. На думку Сепа, це перезавантажить систему винагороди, допоможе відновити контроль над власним життям і отримати задоволення від простих речей. Однак відмова відмова від речей, які приносять задоволення — це стресова ситуація для людини. А стрес, якщо не хронічний може, навпаки, стимулювати викид дофаміну, а чи не знизити його. 

Отже, дофамін має багато ролей у різних частинах та сферах нашого життя. І те, що ви дізналися про нього трохи більше, допоможе краще розуміти вам свій власний організм.