Мобільний провокатор прокрастинації. Як позбавитись номофобії?

Науково-технічний прогрес набирає обертів. З кожним роком виходить купа нових удосконалених моделей різноманітних гаджетів, які вже увійшли в наше повсякденне життя.

Науково-технічний прогрес набирає обертів. З кожним роком виходить купа нових удосконалених моделей різноманітних гаджетів, які вже увійшли у наше повсякденне життя.

Звичайно, якщо казати про регулярність використання то це скоріш за все мобільні телефони.

Найперші моделі цих гаджетів мали лише одну функцію — комунікаційну і для людства це здавалось супер інноваційно, до тих пір поки за допомогою телефону стало можливо керувати власною домівкою, отримувати будь яку інформацію й так само розповсюджувати її. Отож телефон — це супутник суспільства, адже він наявний майже у кожного жителя планети.

Щоб це підтвердити агентства We Are Social і Hootsuite провели спільне дослідження і виявили, скільки всього людей на планеті користуються мобільними гаджетами. Їм вдалося з’ясувати, що в даний момент користувачами мобільних телефонів є 5 мільярдів людей, 80% з яких використовують смартфони. Така статистика не є дивною, адже відтепер мобільні телефони є навіть у першокласників і пенсіонерів, тож не дивуйтесь, коли на Фейсбуці до вас в друзі додастся бабуся, або ваш молодший брат.
Крім прямих функцій — зв’язок з навколишніми, смартфон замінює фотоапарат, відеокамеру, ігрову приставку, книгу. Іноді не уявляєш, як раніше людство існувало без цього винаходу. Втім, у цих «відносин» є і зворотна сторона.

Напевно, ви іноді помічали, як замість того, щоб уважно слухати вас, співрозмовник безперестанку утикається в телефон, втрачаючи нитку розмови. А може особисто вас охоплює паніка при думці про те, що мобільник міг залишитися вдома, і, незважаючи ні на що, ви готові повернутися за ним?

У зв’язку з такими тенденціями вчені трактували новий термін Номофобія (англ. Nomophobia) — почуття страху і занепокоєння у людини через відсутність її пристрою мобільного зв’язку. Термін є абревіатурою від англ. no-mobile-phone phobia і буквально означає «страх без мобільного». Дослідження, проведене у Великій Британії у 2008 році показало, що близько половини всіх британських користувачів мобільних відчувають номофобію. У 2012 році кількість таких користувачів серед британців зросла до 66%.

Однозначно з таким фактором треба боротися і зараз ми поміркуємо як саме.

Сила волі

Так, як би банально це не звучало, але окрім того, що ви зменшите час експлуатації свого телефона, ви зможете пишатися собою і протестуєте свою цілеспрямованість. Практикуючи даний метод щодня, у вас запровадиться звичка і вдосконаляться навички самоконтролю, а час який ви витрачали на телефон буде спрямований у правильне русло.

Монохромний режим

Яскраві барви екрану нашого смартфона змушують дивитися на нього знову і знову. Не помічали? Навіть коли вам не надійшло жодного повідомлення чи нагадування, ви все одно починайте щось шукати у своєму мобільному, роздивлятися картинки, лайкати фото. Науковець Рейман Ата поставив за мету — навчити людей приділяти менше часу своїм телефонам. Його методика дуже зацікавила і я її навіть спробувала на собі. У кожному смартфоні є особлива функція, що дозволяє обезбаривити ваш екран.

FB_IMG_15566431951825369

Коли дослідник Рейман Ата увімкнув орно-білий режим смартфона, то під кінець експерименту він користувався своїм гаджетом 2 години на добу. Так деякі моменти ти не можеш оцінити фотографії за колористикою, не можеш відредагувати фото або відео, саме тому через обмеження можливостей ти починаєш витрачати менше часу на свій гаджет. Спробуйте і не забудьте розповісти про такий метод друзям.

Корисні додатки

Можливо це дивно, але додатки на смартфоні можуть допомогти сконцентруватись і не використовувати телефон з непотрібності.

FB_IMG_15566432913686562

Додаток Moment — буде збирати компромат на ваше мобільне життя, щоб одного разу викласти вам всю правду. Якщо ж ви знайдете в собі сили поставити денний ліміт користування телефоном, додаток в потрібний момент сповістить вас про те, що на сьогодні пора повертатися до реальності.


FB_IMG_15566432964234588

MyAddictometer покаже, скільки часу забирає у вас телефон, як часто ви розблоковуєте екран, скільки сидите в соціальних мережах та інших додатках. Результати можна побачити на графіку і порівняти їх з досягненнями інших користувачів.


FB_IMG_15566433809760783Forest допомагає сконцентруватись на обраній меті і не відволікатись, в тому числі й на гаджет. Як це працює ви саджаєте дерево і воно має вирости за певну кількість часу (скажімо 2.5 години), якщо за цей час ви вийдете з додатку, що скористатись соцмережами, або просто розважитись, то ваше дерево гине. Почуття відповідальності та бажання відкривати все більше досягнень дозволять Вам зосередитися на тому, що для вас дійсно важливо.

Відкладіть нарешті телефон, розлука піде лише на користь вашим стосункам. Вийдіть на свіже повітря, виконайте справи, що так довго відкладали на високу полицю, а коли виконайте все це наберіться енергії, але це також краще робити без смартфона.

Не треба повністю відмовлятися від технологій. Телефон має багатий функціонал, який може стати нам у нагоді, але не будемо цим зловживати. Смартфони збагачують наше життя, але іноді потрібно їх безжально відкласти в сторону, щоб помітити, що відбуваються навкруги нас.

Катерина ДУНДУК