Монументальний живопис по-сучасному: мурали Києва, що надихають (ФОТО)

Розписи у печерах Альтаміра та Ляско, стародавні фрески на кам'яних стінах європейських храмів, різнокольорові вітражі та калейдоскоп декоративної мозаїки... І це тільки частина того, що криється під академічною назвою "монументальний живопис". 

Прагнення до краси та навколишньої гармонії — це, певно, один з тих трьох слонів, на яких стоїть світ. З античних часів люди використовували фарби для прикрашання камяних, цегляних і бетонних споруд. І сьогодні професійні художники та аматори намагаються якомога яскравіше прикрасити сірі стіни будівель, щоб зробити простір більш привабливим. Тож, в сучасному монументальному живописі митці освоюють чимало нових зображальних засобів. Один із новітніх видів урбаністичного живопису — мурали, які щороку з’являються на стінах будівель у різних куточках світу.

Слово «мурал» пішло від латинського «murum», що перекладається як «стіна».

Мурали — неоднозначне явище в культурі: вони мають своїх прихільників і зустрічають супротив зі сторони поціновувачів естетики архітектурного ансамблю міста, яка, на їх думку, губиться серед різнобарвних муралів та графіті, часом, надмірно сюрреалістичних.

У цій публікації хочу поділитися з вами фотографіями деяких муралів, що з’явилися впродовж останніх років у Києві. Тут — лише декілька прикладів «настінного» живопису столиці, обрані автором цього матераілу за суб’єктивним и враженнями, тож ніяких претензій на професійну оцінку публікація не має. Отже, ласкаво просимо до лабіринту київських вулиць, де на будь-якому кроці ви можете зустріти дивовижний малюнок, що забарвлює простір міських пейзажів незвичайними відтінками.

Єднає час та простір грандіозний мурал під назвою «Портали» (пр. Героїв Сталінграду, 16Д), на якому перед глядачем постає величний інтер’єр однієї з найвідоміших історичних пам’яток України — Софії Київської. Внутрішня частина собору з височенною стелею та позолоченим іконостасом відзеркалюється в кришталево гладкій кам’яній підлозі, чим створює дивовижний об’єм малюнку. У нижньому правому куті — напис, який за свідоцтвами прикрашав раніше стіни Софії. Створив мурал іспанський художник Гонсало Борондо (Gonzalo Borondo).

Фото: zeft.in.ua

Фото: zeft.in.ua

Водоспад по вулиці Златоустівській, 26 був намальований невідомим автором у 2015 році на стіні 3-поверхового будинку. На будинку поряд є ще один мурал з водоспадом, ймовірно, руки того ж невідомого автора. Серед цегляних і бетонних міських лабіринтів такі оази природи — справжнє джерело натхнення! Не дивно, якщо крізь гуркіт машин та гомін реклами, вам почується дзюркіт води, спів птахів та шум літнього вітру. 🙂

Фото: izvestia.kiev.ua

Дуже небайдужі кияни до птахів: безліч різнокольорових пернатих друзів прикрашають стіні столичних будівель. Найбільший з них оселився на житловій 16-поверхівці на вул. Булаховського, 40. Цього стрижа намалював київський художник Алекс Максіов. Як на мене, ці птахи — одні з головних вісників літа, адже, коли над будинком з веселим щебетанням з’являється зграйка блискавично швидких серпокрильців — без сумніву, прийшов час сонця й теплого вітру.

wikimedia.org

wikimedia.org

А завдяки таланту американського художника Ернесто Маранже (Ernesto Maranje) на стіні 9-поверхового будинку на проспекті Бажана в 2016 році з’явився дивовижний павич, що прилетів сюди наче зі сторінок казок Шехерізади. Різнокольорове королівське пір’я птаха плавно перетворюється на цілий сад фантазійних квітів та дерев — така собі тропічна краса посеред столиці України.

птица мурал Киев

livejournal.com

Ще одна «заквітчана» пташка авторства Ернесто Маранже живе на стінах на бульварі Лесі Українки. Мурал був створений в 2016 році в контексті проекту «Art United Us» («Мистецтво єднає нас»). Синя пташка — символічний образ у світовій культурі. «Ганятися за синім птахом» у низці єропейських країн означає пошук щастя та злагоди, тож, нехай жителям будинку та простим перехожим ця пташка приносить тільки гарний настрій!

Фото: zeft.in.ua

Фото: zeft.in.ua

І останній мурал на тему птаства в Києві, який ми згадаємо в цій публікації — це «Журавлі» на Георгіївському провулку, 9. «Стрімкі» вертикальні лінії створюють динамічний ефект справжнього польоту, сили, пориву. Мурал був намальований у 2015 році в контексті проекту «City Art» («Міське Мистецтво»), автор роботи — львівський художник Тарас Arm.

Фото: zeft.in.ua

Фото: zeft.in.ua

А на вулиці Зої Гайдай ви можете натрапити на маленьку дівчинку зі скрипкою. Так, звісно, мова йде про мурал, який створив український художник Олександр Корбан. Замріяний погляд двічинки, можливо, нагадає вам власні творчі мрії, які саме час здійснити: освоїти гру на скрипці або фортепіано, навчитися співати або танцювати вальс… Або ж — взяти до рук пензля чи олівеця і створити ескіз для майбутнього муралу? Хтозна, можливо саме ваш малюнок став би ще однією «монументальною» прикрасою міста. 🙂

Фото: zeft.in.ua

Фото: zeft.in.ua

Alexandra LOZOVYUK