Наталя Чергік про Дніпробуд, долі жінок та виставку в Запоріжжі
Ролі жінок на Дніпробуді присвячена нова концептуальна виставка «Як Харитина Марченко Дніпрогес будувала» у Запоріжжі, що наразі експонується в "Музеї міста за порогами"
Про історію цієї незвичайної експозиції розказала Наталя Чергік, старший науковий співробітник відділу науково-експозиційної роботи НЗ «Хортиця».
Ми побачили, що серед кам’яних ряжів, кранів, бетону, заліза, мерехтять… білі хустинки
— Що стало поштовхом для створення цієї виставки, якою була її мета?
— Цю виставку ми робили на 85-річчя Дніпрогесу ще в 2017 році. Запланували зробити таку експозицію, почали дивитися фотографії, переглянули кілометри кіноплівки… Побачили, що серед кам’яних ряжів, великої кількості кранів, бетону, заліза, мерехтять… білі хустинки. Ми побачили, що це — голівки жінок, і вирішили зробити експозицію, присвячену жінкам Дніпробуду.
Як розповідає Наталя Чергік, упорядниця виставки, на створення виставки її надихнула розповідь онучки Харитини Марченко — Тетяни Митрофанової , співробітниці Національного заповідника «Хортиця».
Дуже багато жінок залишилися невідомими, головний меседж експозиції — повернути невідомі імена історії
— Образи яких жінок ще представлено на виставці, окрім Харитини Марченко?
— Всім відомі: Євгенія Романько, Марія Білик, Марія Жукова, нагороджені орденом Леніна. Про них писали на шпальтах газет і під час будування Дніпрогесу, і після. Але дуже багато жінок залишилися невідомими. Головний меседж експозиції — повернути невідомі імена історії. Однією з таких жінок є саме Харитина Марченко. Звичайна жінка, яка з Херсонщини прийшла на Дніпробуд і тут побудувала своє життя.
Пані Наталя розповіла, що підготувати експозицію було не просто, адже є багато технічної інформації про Дніпробуд, а ось факти про людей, які його будували, фотографії, документи та речі знаходити було значно складніше. Довелось доповнювати виставку «концептуальними» елементами, такими як, наприклад, хустинки.
— А що символізують жіночі хустки в цій експозиції?
— Білі хустинки – це символ жіночності, символ жінки. Але тут вони пронизані червленою ниткою, така собі перепрошивка свідомості. І якщо пройдете повністю всю експозицію до кінця, ви побачите, що хустина від білої, стає рожевою, набирає кольору і закінчується експозиція червоною хусткою.
На виставці «Як Харитина Марченко Дніпрогес будувала» представлені факти про реальних жінок та їх трудові будні під час будівництва – їх імена, свідоцтва та фотосвітлини. Тут — і жінки-ударниці, і дружини дніпробудівців, і просто заробітчанки. Таких, як Харитина Марченко, були сотні в той час. Жінки і молоді дівчата переїжджали сюди на будівництво, одружувались, народжували дітей і жили сім’ями.
— Які власне факти з життя Харитини Марченко вам відомі?
— Вона є головною героїнею нашої експозиції. Харитина прийшла на Дніпробуд, коли їй ще не було 30 років, приїхала з Херсонщини. В Запоріжжі вона зустріла свого чоловіка, народила дітей і залишилися жити тут.
Коли: Виставка буде діяти з 1 по 7 квітня
Де: У виставковому комплексі „Музей міста за порогами” Національного заповідника „Хортиця” (бульвар Центральний, 3).
Графік: з 10:00 до17.00
Вхід: безкоштовний
Підготувала Алла ЯРЕМЕНКО