Ніка Козирєва про навчання в Казахстані, мовний бар’єр і медичне стажування

Ніка Козирєва вчиться у країні великого степу і живописних гір - Казахастані. Тож, чим відрізняється навчання у казахському ВНЗ та які є можливості стажування за спеціальністю, ми змогли дізнатися з перших вуст

— Ти вчишся за кордоном. Чи важко це і чому?

— Важко. По-перше — через мовні бар’єри, коли не розумієш, що саме від тебе хочуть,  кожного разу ставиш уточнюючі питання, які іноді здаються викладачам дурнуватими.

— Скажи, що тобі найбільше подобається у здобутті вищої освіти саме в Казахстані?

— Вища освіта — всюди вища освіта, вона в першу чергу дає мені додаткові можливості при працевлаштуванні. Конкретно в моєму виші дуже серйозний підхід до практичних занять, комфортні умови перебування, тут завжди протягнуть студенту руку допомоги, беруть до уваги кожного і хапаються за кожного, хто подає мінімальні надії.

— Як у вас відбувається навчальний процес?

— Є фіксована кількість тижнів для тієї чи іншої дисципліни, з другого курсу починається стажування, і, за належного ставлення, можна отримати дійсно кваліфіковану підготовку. Керівники, як я і казала, самі охоче простягають руку допомоги студентам.

— Ти вчишся на факультеті загальної медицини, на кафедрі психіатрії, наркології і неврології. Як ти туди потрапила, і чому обрала саме цю спеціальність?

— Потрапила туди за результатом тестування, набравши 94 бали зі 100 можливих. Ця спеціалізація здається мені найбільш комфортною та цікавою, я готова їй навчатися і не насилувати себе, змушуючи проходити стажування, наприклад. А взагалі саме дитяче «я хочу» є основною причиною, чому я тут, а не в іншому місці.

— У вас проходять практики і, якщо так, то розкажи, вас направляють від університету або ви самі шукаєте місце її проходження?

— Практики є, і їх вибір величезний, ми співпрацюємо з іншими медичними вузами і коледжами, які є і на території Казахстану, і за його межами. Нас можуть і направити, що відбувається частіше, але й ми можемо знайти собі роботу і самостійно. Зрозуміло, що у другому випадку потрібно ще постаратися, щоб тебе взяли, адже мають право відмовити через низку причин.

— Чи важко знімати квартиру у Казахстані і чи жила ти у гуртожитку?

— Я знімала кімнату, коли тільки перебралася сюди. Я не скажу, що це непосильно, але досить важко, адже ціни навколо, що називається, європейські, але обслуговування не дотягує до такого рівня. Націнки просто жахливі.

— Згадаєш ти зараз, які були правила подачі заяви на навчання до ВНЗ і як проходив відбір абітурієнтів?

— Прийом відбувається на конкурсній основі: чим більше ти набираєш балів, тим вище шанс опинитися у числі зарахованих студентів. Саме тестування містить питання з відповідних дисциплін, в залежності від обраної спеціалізації. За результатом тестування, якщо на якійсь із спеціальностей залишається недобір — колегіальним рішенням викладацького комітету абітурієнт може бути зарахований на пропоновану керівництвом кафедру. Я вважаюся іноземною студенткою, але ніякої особливої ролі при прийомі це не відіграє. Вступні іспити за державною (казахською — прим. ред.), російською та іноземними мовами проводяться за технологією, розробленою національним центром тестування міністерства освіти і науки Республіки Казахстан. Після переведення я була направлена відразу на другий курс і отримала доступ до стажування. При наявних у мене навичках і належній увазі до процесу навчання я комфортно працюю, отримую часи стажу і, що головне, мені подобається те, що я роблю.

Інтерв’ю підготувала Ася РАДЬКО