Підбірка найкращих коктейлів до Дня бармена

Міжнародний день бармена – професійне свято, яке відзначається в багатьох країнах 6 лютого. Дата обрана не випадково, оскільки в цього дня святкують День святого Аманда, це – один з християнських апостолів, якого вважають покровителем виноробів, пивоварів, а також рестораторів і барменів.

Одна з романтичних легенд про виникнення коктейлю відноситься до 1770 року. У ті далекі часи у господаря бару пропав улюблений півень. Тоді він оголосив, що той, хто знайде пропажу, одружиться з його донькою. Півня зумів принести один армійський офіцер. Проте, до того моменту птах встиг втратити свій хвіст. Господарю нічого не залишалося робити, як оголосити про майбутнє весілля. Його дочка працювала в закладі батька і від хвилювання стала змішувати різні напої, які тут же почали називати «кок тейл» (cocktail) – півнячий хвіст. Ми пропонуємо топ-10 найпопулярніших коктейлів та легенд пов’язаних з ними.

Харві Волбенгер

«ХарвіВолбенгер», тобто «Харві, що рушить стіни» – надзвичайно цікава  назва для коктейлю. Він дуже нагадує звичайну «викрутку». До його складу входять горілка і апельсиновий сік, але до них додається ще і жовтий лікер «Гальяно». Швидше за все, напій винайшов в 1950-х роках чемпіон світу з «пекельних сумішей» Донато Антоне. Проте, згідно з легендою, у напою зовсім інше походження. Існує версія, що жив-був хлопець на ім’я Харві. Віндуже любив випити. Пияці подобалося додавати «Гальяно» у свою «викрутку» і потім іноді трощити в барі все, що під руку попадалося, у тому числі стіни. Після його витівок напій і вочали називати «Харві Волбенгер».

Кривава Мері

«Кривава Мері» –дуже відомий коктейль. Часто він вживається як «ліки» від похмілля і, як правило, з цієї причини його п’ють вранці. У «Кривавої Мері» сотні рецептів, але всі вони включають горілку, томатний сік і спеції на вибір для аромату. Більшість людей приписує створення напою рестораторам в 1990-х, проте, де-хто придумав більш химерну історію. За цією легендою напій пов’язаний з королевою Мері, відомою під іншим своїм прізвищем, більш кривавим. Вона отримала його через спроби насильно повернути в Англію католицизм. Деякі вважають, що томатний сік символізує кров, але ніяких реальних доказів на підтримку цієї теорії немає.

Джин з тоніком

Пропонуємо одну дивовижну легенду походження цього напою. Британські солдати, коли вювали в Індії, зіткнулися з проблемою малярії. У той час британцям видавали тонік. Він містив у собі алкоїд під назвою хінін,який виявився надзвичайно ефективним для боротьби з малярією. Єдина проблема була в тому, що на смак цей тонік був на стільки жахливий, що всі солдати змішували його з джином. Після війни багато чоловіків продовжили пити звичний коктейль і вдома в Англії. Так і народився знаменитий коктейль. В сучасному тоніці досить хініну, аби при прямому влученні сонячних променів він набував синюватого відтінку, але для боротьби з малярією його вже не використовують.

Манхеттен

«Манхеттен» схожий на «Мартіні», його п’ють ті, кому віскі подобається більше за горілки. «Мартіні» зазвичай роблять з горілки або джину та вермуту, а сервірують оливкою, натомість «Манхеттен»  складається з віскі і вермуту і часто подається з коктейльною вишнею. Про нього існує така легенда. Задовго до Другої Світової війни мати Вінстона Черчілля любила солодке, і напій був придуманий спеціально для того, аби догодити її смакам.

Кава по-ірландськи

Історія про каву по-ірландськи також здається правдивою. Багато хто вважає, що цей напій отримав свою назву, тому що ірландці люблять випити.І підлити алкоголь до кави було б для них цілком природно. Ось тільки ірландці набагато частіше п’ють чай. За легендою в давнину в Ірландії скасували один рейс на літак, і бармен підлив віскі в каву змерзлим американським пасажирам, щоб вони зігрілися. Ті були в захваті від його вчинку і стали питати, чи це не кава по-бразильськи. Бармен відповів, що ні, мовляв, це кава по-ірландськи. Напій і назва справили на пасажирів таке враження, що вдома, в США, вони розповіли про напій всім своїм друзям, і незабаром коктейль набув величезної популярності. Слід, щоправда, відзначити, що в легенді немає ні слова про цукор і збиті вершки.Коктейль з часом еволюціонував. Рецепт потихеньку змінюється і у наші дні.Принаймні, тепер уже використовують готові збиті вершки, а не збивають їх вручну.

Мохіто

«Мохіто» –це коктейль на основі рому, дуже популярний у яхтсменів. Також до нього входять листя м’яти, сік лайма, цукор і газована вода. Точна історія його походження невідома, але можна з упевненістю сказати, що батьківщиною напою була Куба. У всіх легенд, проте, є дещо спільне, а саме: «Мохіто» був придуманий для боротьби з цингою. Це хвороба, викликана гострою нестачею вітаміну C. Тому це пояснює його популярність серед моряків. Вони часто страждали від цієї хвороби, а цитрусові були одними з кращих ліків.

Викрутка

«Викрутка» –це той напій, який навряд чи потребує презентації. Зробити його дуже просто, ну, ви знаєте – треба змішати горілку з апельсиновим соком. Тим не менш, його походження досить цікаве. Насправді, історій багато, але ось найпопулярніша: шахтарі та інші робітники почали змішувати горілку і апельсиновий сік за допомогою своїх викруток. Тепер уже дізнатися наскільки правдива ця легенда неможливо. Інша легенда свідчить, що «викрутки», поряд з іншими напоями на основі горілки, придумав і став продавати Джон Мартін, який намагався зробити горілку «Smirnoff» популярним брендом у США. За чутками, він не тільки придумав цей напій, а й наповнив «викруткою» цистерну і привіз її на голлівудську площу, щоб зробити напій популярним.

Космополітен

Коктейль «Космополітен» найбільше відомий через любов до нього персонажів серіалу «Секс у великому місті». Його важливе місце в шоу закріпило за ним звання «жіночого» напою. До його складу входять горілка, журавлиний лікер тріппл-сек і лаймовий сік. За більш ранніми згадкамиу схожому рецепті є невеликі відмінності– замість горілки раніше додавали джин. Справжнє походження коктейлю залишається таємницею.

Зомбі

«Зомбі» –це напій без строгого рецепту. По суті, це ром і який-небудь фруктовий сік. Напій винайшов Дон Бічкомбер і коктейль став настільки популярним, що його рецепт довгий час тримали в секреті. Деяким барменам Дон, щоправда, розповів частини рецепта, але не весь, і крім нього повний склад не знав ніхто. Ця таємничість і призвела до величезної кількості варіантів напою, часом досить вдалих. Ходять чутки, що оригінальний «Зомбі» складається з трьох різних ромів і тому цілком здатний змусити вас перетворитися на зомбі ще до того моменту, як ви його доп’єте.

Піна Колада

«Піна Колада» робиться з ананасового соку, рому і кокоса. Найбільш важливий третій інгредієнт, кокосові вершки – по суті, саме вони додають напою специфічний смак.На «Піна Коладу» колись зробив ставку підприємець на ім’я Дон Рамон Лопес, власник компанії, яка продавала готові вершки з кокосового молока під назвою «Коко Лопес». Він зробив так, щоб кокосові вершки потрапили в руки безлічі барменів, а ті, в свою чергу, почали з ними експериментувати. Зрештою, один з барменів і придумав знаменитий коктейль.

У Міжнародний день бармена радіо «Юніверс» бажає наснаги у роботі працівникам бару. Вдалих експериментів з напоями. І, звичайно ж, творити нові рецепти, які також зроблять свою відмітку в історії і стануть популярними.

Ірина Ладатко