Повага до людини – головне в журналістській діяльності

Кожного ранку людина, прокидаючись, вмикає телевізор або радіо, щоб послухати новини або музику, подивитися улюблений серіал, і навіть не замислюється над тим, скільки людей працює для того, аби ми могли отримувати всі ці блага цивілізації

16 листопада в Україні відзначають професійне свято працівники радіо, телебачення і зв’язку. Воно було започатковане 1994 року згідно з указом президента на підтримку ініціативи працівників радіо, телебачення і телекомунікаційної галузі України.

В Запорізькому національному університеті є факультет журналістики, який готує спеціалістів цієї галузі. Тож, в переддень цього свята кореспондент радіо «Юніверс» поспілкувалася з деканом факультету журналістики Віктором Костюком. Він розповів про факультет від моменту створення до сьогодення.

Спеціальність «журналістика» започатковано в ЗНУ  1997 року на базі філологічного факультету. До втілення в життя цієї благородної ідеї долучилося багато відомих людей. Цьому сприяли тодішній ректор університету В’ячеслав Толок, декан факультету Ольга Турган, викладач університету Віталій Шевченко, допоміг у цій справі відомий журналіст та викладач університету Юрій Ботнер.

Згадав Віктор Володимирович цікаву історію про те, як Юрій Ботнер та Віталій Шевченко їздили до Києва підписувати дозвільні документи на відкриття факультету журналістики в ЗНУ. Започатковуючи спеціальність «журналістика» 1 вересня 1997 року В’ячеслав Толок подбав про те, щоб студенти мали не тільки теоретичні знання, а й могли їх застосувати на практиці. І тому вже 30 жовтня цього ж року починає мовити в FM-діапазоні радіо «Юніверс». З 2004 року спеціальність «журналістика» було виокремлено і відкрився факультет журналістики. І вже в 2016 році факультет журналістики Запорізького національного університету увійшов в трійку кращих факультетів України.

костюк«Перший набір студентів був досить потужним. Це були в більшості «одержимі» своєю справою люди, тому багато з них сьогодні вже є відомими журналістами. Це  Євген Солонина, Світлана Познякова, Юлія Любченко, Євгенія Скорина, Юрій Володьков, Юлія Осиновська, Надія Бурлєй та багато інших», — поділився спогадами Віктор Костюк.

Декан факультету наголосив: «Не завжди наявність диплома дає підставу вважати, що ця людина є журналістом. Якщо відштовхуватись від того, що журналіст – це той, хто збирає інформацію, опрацьовує її, подає соціуму, то в якійсь мірі, ми всі цим займаємось, навіть якщо не працюємо в ЗМІ», і зауважив, що журналістика – це поліфункціональне явище. Місія журналіста – не просто інформувати суспільство, а вселяти надію, формувати оптимізм, піднімати рівень культури, демонструвати гідність, патріотизм та інтернаціоналізм. Головне в журналістській діяльності – повага до людини. Формування соціального оптимізму є ознакою професіоналізму.

Віктор Володимирович побажав своїм студентам, майбутнім журналістам саме поваги до людей, щоб вони її виявляли в своїй професійній діяльності, бо «ми живемо серед людей і працюємо для людей» -, підкреслив він.

Тетяна НАУМЕНКО