Тренер Володимир Оспенников: «Знати, як надавати першу допомогу собі та близьким – це обов’язково»

Перша допомога – завдання не тільки для медиків, а й для кожної людини, адже критична ситуація може трапитися будь-де й будь з ким. Кожен із нас може опинитися поруч з людиною, якій треба вчасно та правильно допомогти до приїзду лікарів. Як навчитися таким непростим, але вкрай важливим навичкам - ми дізналися у тренера з першої долікарської допомоги Володимира Оспенникова напередодні Всесвітнього дня надання першої медичної допомоги, що відзначається щороку в другу суботу вересня.



– Володимире, як давно ви вчите людей наданню першої медичної допомоги? З чого почалася ця діяльність?

– Навчаю людей вже близько трьох років. Почалося все з того, що я пройшов курси першої допомоги в інструктора. Після того став більше цікавитися цією темою, дізнався, як мені самому стати інструктором у майбутньому, як я можу викладати курси. Зараз я вже тренер з надання першої медичної допомоги.

– Які найпоширеніші помилки існують при спробі надання першої медичної допомоги? Яка їх причина?

– Головне — не робити зайвих рухів при наданні першої допомоги. Потрібно чітко зважувати, що ти робиш, так, щоб не нашкодити. Є ще такий фактор, як паніка, розгубленість, ступор, коли людина не знає, що їй робити. До цього необхідно звикнути — це не похибка, цілком нормально, кожна людина, яка не пов’язана професійно з наданням першої медичної допомоги, може спочатку відчувати себе невпевнено. Навіть, якщо людина проходила якісь курси, то їй обов`язково потрібна практика, щоб знання перетворилися на навички.


quote-icon

Від людини, яка проводить серцево-легеневу реанімацію, залежить чиєсь життя


– Як ви думаєте, які теми і завдання в процесі навчання надання першої медичної допомоги – найскладніші? І чому?

– Напевно, найскладніша тема – це серцево-легенева реанімація. Це дуже серйозне завдання– реанімувати людину в критичному стані. Якщо вчасно й правильно не надати першу допомогу, то людина може померти. Тож від людини, яка проводить серцево-легеневу реанімацію, залежить чиєсь життя. Коли ми проходимо курси, то тренуємося на спеціальних манекенах. Це досить важка фізична дія, тут потрібно зрозуміти процес, правильно фіксувати руки та робити кожен рух максимально точно.

41176086_2170319386547584_3970289591151230976_n


quote-icon

Якщо людина розуміє, що вона в цьому світі – не просто так, то знати, як надавати першу допомогу собі та своїм близьким – це обов’язково


– Для яких професій курси з надання першої медичної допомоги вважаються обов’язковими?

– Я думаю, що ці курси має пройти кожен. Якщо людина розуміє, що вона в цьому світі – не просто так, хоче бути активною в житті, то знати, як надавати першу допомогу собі та своїм близьким – це обов’язково.

– А в медичному університеті студентів також вчать правилам надання першої медичної допомоги? Чим відрізняється курс Червоного Хреста? Іншим словом, студентам або практикуючим лікарям варто відвідувати такі курси?

– Проблема в тому, що в університеті підхід складний: професійна термінологія, значне поглиблення в теорію. Ми на курсах пояснюємо це простою мовою, доступно, так, щоб було зрозуміло всім. Перша долікарська допомога і перша медична допомога – це абсолютно різні речі. Перша долікарська допомога надається на місці будь-яким перехожим, а першу медичну допомогу надає бригада лікарів. Курси наші значно відрізняються.

41087622_1161248884024294_7390511016917860352_n


quote-iconКожна тема – з життя, тобто кожна людина може з нею зіткнутися в будь–який час


– Яка тема, на вашу думку, найактуальніша для слухачів курсу? Де вони ставлять більше запитань, іншим словом — де обговорення проходить найактивніше?

– У нас немає неактуальних тем, а їх у програмі курсу – більше 25. Кожна тема – з життя, тобто кожна людина може з нею зіткнутися в будь–який час. У нас є блок програм про невідкладний стан, це завжди дуже актуально. На кожному занятті звучить чимало запитань, і кожен слухач отримує відповідь або в ході навчання, або в процесі обговорення.

– Чи продовжуєте ви спілкування з «підопічними»? Описували вони випадки, коли отримані на курсах знання їм довелося практикувати в реальності?

– Так, таке буває доволі часто. Навіть ті слухачі, яких я вже не пам’ятаю, адже людей дуже багато, пишуть мені про ситуації, що трапилися з ними, де вони змогли зорієнтуватись і правильно діяти завдяки отриманим знанням на курсах.

41399487_448628302210446_4113356248861114368_n


quote-icon

Зараз ми готуємо нових інструкторів, щоб вони в майбутньому в майбутньому змогли професійно навчати правилам першої допомоги


– Як ви думаєте, є щось, чого не вистачає в затвердженому сьогодні курсі надання медичної допомоги? Можливо, щось треба доповнити або навпаки прибрати?

– В принципі є, чим доповнити, прибирати ж я б нічого не став. Цим керує національний комітет, спеціальна група людей вирішує, яким має бути зміст і методика. Я часто на заняттях розповідаю людям трохи більше того, що передбачено програмою курсу.

– У серпні ви отримали сертифікат з підготовки інструкторів з навчання населення першої допомоги. Тобто ви вже не будете проводити курси для населення, а будете займатися підготовкою фахівців?

– Я отримав «тренера» формально вже рік тому, готував інструкторів, намагався їх вивести на належний рівень, щоб вони могли вільно спілкуватися з аудиторією. У нас було п’ятеро таких людей, на жаль, більшість з них роз’їхалися. Зараз ми готуємо нових інструкторів: збираємо тренерів, будемо давати нові матеріали, нові стандарти, щоб вони в майбутньому змогли професійно навчати правилам першої допомоги. Цим я і буду займатися в подальшому.

Інтерв’ю підготувала Катерина КОРОЛЬОВА