Унікальні архітектурні споруди Запоріжжя — які вони та де їх знайти?

Нам, мешканцям Запоріжжя, щодня доводиться пересуватися містом. Ми поспішаємо на навчання чи роботу, забігаємо до магазину чи аптеки, намагаємося встигнути застрибнути до транспорту. Але чи помічаємо ми місто, вулицями якого безперестанно біжимо?

Лікарня Бера

Чи знайомі ви з найстарішими будівлями Запоріжжя? Чи знаєте, яка з них є пам’яткою архітектури національного значення? Коли ви востаннє зупинялися перед якоюсь старою спорудою та роздивлялися її? Чому б не зупинитися зараз та приділити цьому декілька хвилин.

Будинок Захар’їних

Фото: actual.today

Коли ми кажемо «найстаріша цегляна споруда Запоріжжя», то маємо на увазі двоповерховий будинок, розташований на вулиці Покровській (Свердлова) 21, одразу за Свято-Покровським кафедральним собором. Зараз тут — поштове відділення № 63, а також відділення «Запоріжзв’язоксервісу». Важко повірити, що ця споруда має таку довгу історію. Але цей дім дійсно був побудований більш, ніж 150 років тому колишнім градоначальником Олександрівська Павлом Захар’їним.

Краєзнавчий музей

Фото: zaporizhzhia.city

Унікальною прикрасою нашого міста є краєзнавчий музей. Саме вона є пам’яткою архітектури національного значення в Запоріжжі. Вишукана споруда, яка спочатку призначалася для земської управи, була побудована ще в 1913-1915 роках. Потім будівля виконувала функцію першої міської ради, штабу Південного фронту… А наразі — це один з наукових і культурних центрів нашої області.

Пологовий будинок №1

Ще одна незвичайна споруда, що з’явилася в Запоріжжі в 1910 році, це – пологовий будинок №1, на перехресті Покровської й Миколаївської вулиць. Колись ця будівля була приватною лікарнею Генріха Бера. Вона мала хірургічне й офтальмологічне відділення, а вже в 1913 році тут з’явилося пологове відділення. Притулок надавав безкоштовну допомогу абсолютно всім, незалежно від походження й статусу.  Сьогодні будинок Бера називається міським пологовим будинком №1.

Будинок Бадовського

Фото: vv.com.ua

Варто звернути увагу на прегарний  будинок Бадовського, зведений у 1880-1882 роках. Він належав австрійцю Бадовському, який організував в Олександрівську завод землеробських машин. Ця будівля, як і вищезгаданий дім Захар’їних, призначалася для здачі приміщень в оренду. В ті часи це називалося «прибутковий будинок». Після 1917 року споруда використовувалася в цілях Революційного штабу, з 1961 по 1977 тут працював краєзнавчий музей, а згодом, почала фунцкіонувати студентська полікліника.

А як багато подібних споруд знайомо вам?

Валерія МОРГУН