Ведуча телеканалу «112 Україна» Євгенія Скорина: «Я дівчинка серйозна»

Студентське радіо «Юніверс» розпочинає цикл програм про випускників факультету журналістики Запорізького національного університету. Спілкуватимемося з найуспішнішими випускниками, які активно працюють у журналістиці. Першою гостею студії стала випускниця факультету журналістики ЗНУ, а нині ведуча прямих ефірів, кореспондент каналу «112 Україна» Євгенія Скорина, з якою спілкувалась Діана Токмань.

Тож, як з щойно отриманим дипломом підкорити столицю? Як правильно будувати майбутню кар’єру журналіста на телебаченні? Особливості роботи в прямому ефірі, а також про важливі стандарти журналістської професії разом із Євгенією Скориною:

— Минуло майже шість років. Як воно — зіркою повернутись до рідного університету? 

— Із зіркою я себе не асоціюю. В жодному разі. Не було такого відчуття. Круто було повернутись і поділитись тим, що ти набув за ці шість років. Почути питання від студентів. Круто знати, як на їхні питання відповісти. При чому, з практичної точки зору. Відчуття, коли ти обмінюєшся енергією і робиш це з користю — дуже цінне.

 — Чому ви обрали професію журналіста інформаційної служби?

— На курсі 2-3 я вже вирішила, що мені більш цікаві політичні новини. Взагалі — новини. Я хотіла бути ведучою. Не знала, що це буде трансформація в живі ефіри, як у нас. Зараз розумію – нецікаво просто читати новини. Цікаво розбиратись, аналізувати, цікаво читати закони, вишукуючи там «бліх».

— Як можуть допомогти у виборі роботи практики під час навчання?

— У нас було 8 різних практик. Шукала місце, враховуючи свої бажання і можливості. Хотіла побачити, як працюють новини, тому йшла практикуватись на телебачення. Виникла можливість потрапити на «5 канал» – поїхала та стажувалась там кілька днів. Захотіла на «1+1». Ну, як захотіла — я виписала всі українські телеканали, які взагалі тоді були в топі, й почала дзвонити до їх служб. Мене почали переправляти до відділу кадрів, потім на редакцію. На «1+1» відповіли з невеликим бажанням: «Приходьте, коли прийдете». Я зібрала речі — і поїхала. Було цікаве стажування. Поїздила по різних зйомках, подивилась, як все працює. Це — корисний досвід. Його потрібно «вбирати» в себе максимально. Потім у вас будуть матеріали, з якими прийдете на роботу і скажете редактору: «Ха, «1+1» – практика»! 🙂 Звісно, редактор побачить, що це — дитячі сюжетики, але вам зарахують це за великий плюс і це додасть вам впевненості в своїх силах.

— На що звертати увагу під час навчання в університеті, аби період становлення практичної журналістики пройшов легше?

— Набувати ті знання, що справді вас цікавлять. Максимально намагатись розумітись в тому інформаційному полі, в якому ви зібрались працювати. Тобто: розумітись в технічних моментах, як пишуться сюжети, що таке синхрони. Розуміти, як записується телевізійне інтерв’ю. Знати, як працювати з оператором. Також — монтажні програми, знати, як в них монтують. Розумітися, як начитувати. Розуміти послідовність. Якщо навіть поверхнево ви будете знати структуру, то вам вже буде легше. Ви, принаймні, коли прийдете на канал, одразу запитаєте — де начитувати, як титри ставити. Тобто, зможете задавати конкретні чіткі питання, а не загальні: «Що, де , як?»

— Ваш перелік майже повністю складається з практичних умінь. Як їх можна набути в стінах навчального закладу?

— Просіть від викладачів більше практичних занять. У них є програма – це факт. За нею читають лекції, практики дають. У кожного свій предмет. Певним чином можна змоделювати принцип роботи влади на факультет. Ми, як народ, маємо право вимагати чогось від уряду. Ви – студенти, мені здається, теж можете і маєте просити від викладачів того, що хотілось би. Ви маєте все «куштувати на смак».

— Ви працювали на «Першому діловому», зараз працюєте на 112 каналі. Ваша робота пов’язана з політичною журналістикою. Це досить складна тема, особливо для молодого журналіста. Які складнощі виникали у вас на початковому етапі? Як їх долати?

— Я себе називаю «серйозною дівчинкою». Ви знаєте, від зворотнього — я, за своєю природою, коли в чомусь не розбираюсь, то на це і наражаюсь. Не розбиралась в політиці, взагалі не розуміла нічого. Я не знала чим відрізняється НАТО від Європейського Союзу. На першому курсі нам ставили питання студенти, які займались новинним випуском програм на радіо «Юніверс». Саме вони спитали, що це за організації. Я не могла відповісти. Тоді і зрозуміла, якщо буду над цим слабким місцем працювати – рано чи пізно буду, як риба у воді.

— Журналістів нерідко критикують. Як ви ставитесь до критики?

— Хоча зараз вже цього нема, але на початку, бувало у Facebook мені писали всякі гидотні повідомлення з образливими словами. Люди — різні, і світосприйняття у всіх — різне. Ти маєш спитати в людини, що критикує в чому саме помилка. Якщо тобі доведуть аргументовано, що ти не правий, то треба попрацювати над цим. Треба взяти на користь ці зауваження. Але бувають пустопорожні випадки. Тоді просто не давати волю емоціям. Бути, як кулак.

— Експерти, медіакритики час від часу звинувачують журналістів у маніпулюванні і основною причиною називають керівництво каналів. Чи відчували ви певний тиск «з гори»?

— Ситуації траплялись, коли я працювала кореспондентом . Але як тут бути? По-перше, ти відповідаєш за свою роботу, маєш пам’ятати, що працюєш заради свого імені і професії. Якщо ситуація зовсім тяжка — в тебе є завжди право піти. В мене, на щастя, не було таких ситуацій.

— Яка формула цієї об’єктивності ?

— Багато думок — ось формула. Ти даєш не один погляд. Коли пишеш сюжет, якщо це політичний, а не подієвий, записуєш різних спікерів. Далі подаєш різні думки з посиланнями. Ось ця людина сказала так, навіть якщо вона рупор когось. Ти подаєш все, що зібрав. А глядач вже сам вирішує, кому вірити.

— Якби ви свого часу не обрали професію ведучої і кореспондента, то ким би стали?

— Я б стала барменом. В мене є хобі. Я його розвиваю. Коли до мене в гості приходять друзі, я роблю їм коктейльчик — welcome to the Kiev! 🙂

Нагадаємо, Євгенія Скорина отримала освіту тележурналіста в Запорізькому національному університеті. До приходу на «112 Україна» працювала парламентським кореспондентом на телеканалах «Перший діловий» та «BUSINESS». Також до переходу на посаду ведучої «112 Україна» працювала журналістом у відділі новин телеканалу.

Діана ТОКМАНЬ