Волейболу 120 років

Днем народження волейболу вважається 9 лютого. Саме в цей день у 1895 році американський викладач фізкультури з Геліокського коледжу (штат Массачусетс) Вільям Дж. Морган оголосив про те, що винайшов гру у мяч.Вона залишається популярною і у наші дні. Сьогодні їй виповнилося 120 років. І це – волейбол!

Понад сто років потому Вільям Морган узяв тенісну сітку і натягнув її на висоті приблизно 196 сантиметрів. Тобто трохи вище голови людини середнього, по тим часам, зросту. Суть гри полягала в тому, щоб перекидати м’яч через сітку. Закинути його треба було так, щоб на боці супротивника він торкнувся землі. Нову гру спочатку назвали «мінтонет», свою звичну назву вона придбала дещо пізніше. Професор Альфред Хальстед запропонував перейменувати «мінтонет» в «волейбол», що в перекладі означає літаючий м’яч.

У День народження волейболу пропонуємо цікаві факти про історію та сучасність волейбольного м’яча. За 120-річну історію волейболу змінилася купа різних м’ячів — від шкіряних до синтетичних і від американських до японських. Основні віхи еволюції м’яча для цієї гри в нашому матеріалі.

БезымянныйВинахідник волейболу опублікував правила які складалися з десяти пунктів. Серед них був і пункт про ігровий «снаряд». В ньому йшлося по те, що м’яч – це гумова камера в шкіряному чи полотняному футлярі, окружність якого 25-27 дюймів, тобто 63,5-68,5 сантиметрів, а вага складає 340 грамів.Перші офіційні м’ячі для гри були виготовлені вже через кілька років. А саме у 1900 році американською фірмою «Spalding».

З роками вага, форма м’яча, матеріали, з якого його виконували, звичайно, істотно змінювалися. У нашій країні в радянські часи вибір м’ячів був мізерним, особливо для спортсменів-аматорів.

Радянський м’яч кольорових панелей не мав. Колірна гамма була досить консервативна. Це – чисто сірий, чисто синій і радикально чорний м’яч. Грати ним можна було кілька тижнів, поки він не збільшувався від ударів майже вдвічі від початкового розміру. Виглядав м’яч приблизно як на цьому фото, тільки без зовнішньої шнурівки:

Безымянный 2Польський м’яч мало чим відрізнявся від радянського, але завдяки своєму, майже закордонному походженню, був якісніший і тримав форму довше. Колір мав коричневий.

Далі індійська фабрика «Cosco»у 1990році почала виробляти так звані «інтелігентні м’ячі». В СРСР «Cosco» був постачальником м’ячів №1. Це був не шитий, а клеєний білий шкіряний м’яч. Цей волейбольний снаряд також мав мінуси: він дубів, ставав задере’янілим, боляче бив по рукам. Складалося враження, що в Індії у волейбол грають одні йоги. Прокинулися, з цвяхів встали, «Cosco» в руки і вперед у волейбол ганяти по битоБезымянный 3му склу.

Нині ці м’ячі виробляються або з натуральної, або

з синтетичної шкіри. Вони мають 18 панелей трьох кольорів як на малюнку.

І нарешті, легенда: чеський м’яч «GALA». Зазвичай в команді був один, рідко два таких м’яча, які вважалися виключно ігровими. Отримати право розминатися м’ячем«Gala», можна було тільки в тому в

ипадку, якщо ви син тренера. Продукція компанії «Gala» з’явилася в 1972 році. Незабаром вони стають офіційними волейбольними м’ячами національних федерацій: Голландії, Австрії, Бельгії, Італії та отримують схвалення Міжнародною Федерацією Волейболу (FIVB).

Тепер перейдемо до монстрів волейбольного обладнання. Це корпорації, які на сьогодні, ділять ринок волейбольних м’ячів. Серед них компанія «Molten» заснована 1 листопада у 1958 Японії. Всього через шість років після свого заснування, волейбольні, баскетбольні та футбольні м’ячі «Molten» були обрані офіційними м’ячами Олімпійських ігор в Токіо. У Японії вони займають більше ніж 50% національного ринку.

Безымянный 4Ну і нарешті, найпопулярніший нині бренд у сфері виробництва волейбольнихБезымянный 5 м’ячів – «MIKASA». Волейбольні м’ячі MIKASA є офіційними м’ячами всіх матчів, які проводяться Міжнародною Федерацією Волейболу (FIVB). Ними користуються більш ніж 300 національних федерацій волейболу у всьому світі. Компанія «MikasaSports» була заснована аж у 1917 році теж в Японії. Основним видом діяльності компанії спочатку було виробництво волейбольних м’ячів, а вже потім вона звернула свою увагу на баскетбол, футбол, водне поло, регбі і т.д.

Волейбол тим і приваблює мільйони людей, що не важливо де, не важливо чим, байдуже в якому складі грати. Головне — натягнута сітка, група однодумців і всепоглинаючий азарт, який і робить цю гру з м’ячем єдиною і неповторною ось вже 120 років.

Ірина Ладатко

За матеріалами: http://olneuss.ucoz.ru/