Запоріжцям надають безкоштовну правову допомогу

Майже кожного дня політична, економічна та юридична ситуація в Україні дещо змінюється. Створюються нові законопроекти, реалізуються програми, вносяться поправки, і, як результат, підвищення мінімальної заробітної платні, пенсій, комунальних послуг; поява процедур для отримання пільг бійцями АТО й переселенцями з тимчасово окупованих територій.  Країна розвивається, і навіть професіоналам у сфері юриспруденції потрібно повсякчас підвищувати кваліфікацію. Що ж у сучасних умовах робити пересічному запорожцеві, котрий без якісної юридичної консультації ризикує втратити права під час, здавалося б, таких тривіальних справ, як розлучення або поділ майна? Звичайно, можна завжди звернутися до контори приватного адвоката, яких у місті достатньо…втративши при цьому близько 100 гривень тільки за 15-хвилинну консультацію

Але з 1 липня 2015 року запрацював Перший запорізький місцевий центр з надання безоплатної правової допомоги – реалізація норми про право громадян на безоплатну правову допомогу. В інтервю Ольга Бородіна, директор центру, розповіла про специфіку роботи державної установи.

 — Який перелік послуг входить до поняття безоплатна правова допомога”?

— Існує первинна та вторинна безоплатна правова допомога.

ППД (первинна правова допомога) – це надання консультації з правових питань. Якщо у людини виникає складна правова ситуація, ми пояснюємо алгоритм подальших дій. На ППД мають право всі громадяни України.

Якщо справа стосується складання процесуальних документів або представництва інтересів у суді, говоримо про ВПД (вторинну правову допомогу). Під процесуальними документами маються на увазі, наприклад, позовна заява або оскарження дій чи бездіяльності. Інтереси людини представляються по цивільним, адміністративним та господарським справам відділом представництва або ж адвокатами, котрі співпрацюють із системою безоплатної правової допомоги.

Регіональний центр  з надання безоплатної вторинної правової допомоги – вищестояща організація, яка забезпечує  надання безоплатної ВПД по кримінальним справам. Посадові особи, які здійснили затримання  громадянина за підозрою у скоєнні злочину, за законом, мають інформувати центр.  Регіональний центр, у свою чергу, повідомляє чергового адвоката, який  протягом двох годин повинен приїхати до затриманого та надати послуги по захисту. Така ж допомога надається й під час досудового слідства або вже безпосередньо в суді.

На ВПД  у цивільних, адміністративних справах має право лише певна категорія українців, передбачена статтею 14 Закону України “Про безоплатну правову допомогу”.

— У яких ситуаціях людям можна звертатися до центру?

— У будь-якій ситуації, що стосується правових питань. Найбанальніше: поділ майна, земельної ділянки, розірвання  шлюбу, призначення певної соціальної допомоги або оскарження дій посадових осіб. Поясню механізм надання ППД на останньому прикладі.

Особа вважає, що їй мають зробити пенсійний перерахунок. Пройшов певний час, але сума виплати не збільшується. Наш фахівець пояснить, що пенсіонер має право звернутися до Пенсійного фонду з вимогою надати інформацію про підстави для перерахунку пенсії, або підстави для відмови. Ми допоможемо скласти заяву, надамо роз’яснення щодо порядку звернення громадян до будь-якої  установи.

Якщо особа, звернувшись до Пенсійного фонду, отримала відповідь, яка її не влаштовує, вона має право оскаржити  його рішення.  Ми перевіряємо, чи належить особа до категорії, котра має право на безоплатну ВПД, і, у разі позитивного результату, призначаємо адвоката для складання заяви до суду та представництво інтересів під час судового провадження.

— Які документи треба при собі мати для звернення до центру?

— Для отримання ППД достатньо лише документу, що посвідчує особу (паспорт або ідентифікаційний код).

Для отримання ВПД треба надати, окрім паспорту та ідентифікаційного коду, наприклад, довідку про доходи, щоб визначити їх рівень. Якщо звертається учасник АТО, треба лише посвідчення учасника бойових дій та паспорт з кодом.

— Які проблеми виникають з обслуговуванням напливу внутрішньо переміщених осіб?

— По-перше, ми встигаємо обслуговувати всіх. По-друге, в окрему категорію, що має право на безоплатну ВПД, внутрішньо переміщених осіб віднесли лише 5 січня 2017. За даними нашої статистики, внутрішньо переміщені особи звертаються до центру в основному з житлових питань.

— У Запоріжжі існує багато приватних адвокатських контор. Центр безоплатної правової допомоги – це оптимальна безкоштовна альтернатива. Як людині визначитись, до кого краще звернутися?

— Наші адвокати не мають трудових відносин із центром. Вони ведуть незалежну професійну діяльність, укладаючи з нами лише цивільно-правовий договір. Адвокати  співпрацюють з центром на умовах контракту, оплату послуг здійснює держава, для клієнта послуги адвоката безоплатні.  Під час надання безоплатної правової допомоги адвокати незалежні в своїй діяльності і діють відповідно до Закону України “Про адвокатуру та адвокатську діяльність» та Правил адвокатської етики.

Ми стараємося забезпечити якомога вищу якість правової допомоги у центрі. Говорити про якість роботи приватних адвокатських контор я не можу, тому що не працюю в них.

— У чому особливість конкуренції між приватними адвокатами та працівниками центру?

— Мені здається, потрібно поставити під сумнів саме існування цієї конкуренції.

З одного боку, вона є, бо держава почала гарантовано надавати безоплатну правову допомогу. А з іншого –  безоплатна правова допомога розрахована на  малозабезпечених громадян, які  за будь-яких обставин не зможуть звернутися до приватного адвоката.

Існує й інша проблема. Про роботу  центру  писали в газетах, говорили на радіо та телебаченні;  поширювалась інформація промоутерами; весь травень інформація про центр була на запорізьких білбордах. Але до нас не йдуть масово, тільки певна категорія осіб, що не може собі дозволити піти до приватного адвоката.

***

У Запорізькій області існує 4 місцевих центри з надання безоплатної правової допомоги: 2 у Запоріжжі, 1 у Бердянську та 1 у Мелітополі. Вони підпорядковуються Регіональному та Координаційному центрам  і знаходяться у підпорядкуванні Міністерства юстиції України.  З вересня 2016 року запрацювали  також бюро правової допомоги. Тільки до складу Першого запорізького місцевого центру відноситься  Новомиколаївське, Вільнянське та Оріхівське бюро правової допомоги. Незважаючи на розгалужену мережу центрів і бюро, запоріжцям бракує поінформованості щодо  своєї можливості отримати безоплатну правову допомогу. Тому працівники центру продовжують роботу в цьому напрямку та завжди готові співпрацювати із громадськими організаціями, владними структурами та ЗМІ.

4 липня о 10 годині  відбудеться Презентація результатів роботи Першого запорізького місцевого центру з надання безоплатної правової допомоги за два роки роботи. Захід проходитиме у приміщенні Регіонального центру з надання БВПД, за адресою: пр. Соборний, 77, 8 поверх. На презентацію запрошуються органи державної влади міста і області, представники органів місцевого самоврядування, громадських об’єднань та ЗМІ.

 

Андрій Ненадов