Землетруси: що робити у разі небезпеки?
6 лютого 2023 року серія катастрофічних і смертоносних землетрусів вразила південну та центральну Туреччину та частини північної Сирії. Цей землетрус був найсильнішим, який вразив Туреччину у сучасний час. Число загиблих у результаті руйнування у Туреччині та Сирії 6 лютого 2023 року перевищило 41 тисячу.
За інформацією з відкритих джерел, й до сьогодні відбуваються підземні поштовхи по всій планеті, тож незалежно від того, де ви живете, ви можете стати свідком або постраждалим від цієї природної катастрофи. Варто знати, які кроки можуть допомогти вам зменшити ризик та вберегти себе та своїх близьких від небезпеки.
Землетруси прогнозуються шляхом постійної реєстрації слабких попередніх поштовхів, деформацій земної поверхні, змін показників геофізичних полів, складу і режиму підземних вод та ін. Перед землетрусом, який наближається, дуже часто можна спостерігати наступні його провісники:
– запах газу в районі, де раніше цього не відзначалося;
– занепокоєння птахів і домашніх тварин;
– спалахи у вигляді розсіяного світла блискавиць;
– іскріння електричних проводів;
– блакитнувате світіння внутрішньої поверхні стін будинків;
– мимовільне загоряння люмінесцентних ламп незадовго до підземних поштовхів.
Всі ці ознаки можуть бути підставою для оповіщення населення про можливий землетрус.
Отже, як діяти, якщо ви опинилися у небезпеці:
1. Тримати у легкодоступному місці документи, цінні речі, кишеньковий ліхтарик і запасні батарейки до нього — це дуже важливо для підготовки до можливих землетрусів.
Документи, такі як паспорти, водійські посвідчення, медичні картки та інші документи, повинні бути збережені у водонепроникних контейнерах, щоб захистити їх від пошкоджень та втрат. Цінні речі, такі як коштовності та гроші, також повинні бути збережені в безпечному місці, де їх легко можна знайти в разі необхідності.
Кишеньковий ліхтарик та запасні батарейки до нього — це важливий предмет в землетрусі. В разі, якщо електропостачання буде припинено, ліхтарик може бути корисним для освітлення темної кімнати чи коридору, де можуть бути небезпечні предмети. Додаткові запасні батарейки до ліхтарика допоможуть зберегти його працездатність протягом тривалого часу.
2. Навчіться, як реагувати на землетрус.
Якщо землетрус стався, перш за все, спробуйте залишитися спокійними та не панікувати. Намагайтеся заховатися під стіл або пересидіти на підлозі, та будьте якомога далі від вікон, дверей, шаф та інших предметів, які можуть впасти на вас. Якщо ви перебуваєте на вулиці, швидко вирушайте до відкритої території, але потрібно відбігти якомога далі від будівель, високовольтних ліній електропередач, стовпів та огорож.
3. Створіть запас продуктів і необхідних речей.
У разі землетрусу може бути порушено роботу магазинів та інших закладів, тому важливо підготуватися заздалегідь. Зробіть запас продуктів, води, медикаментів, та інших необхідних речей.
4. З початком землетрусу потрібно загасити джерела відкритого вогню.
Якщо в будинку встановлені газові плити, необхідно перевірити їх стан та відключити газовий клапан, щоб уникнути виникнення вибуху. Також, якщо є газовий запах, необхідно одразу відкрити вікна та двері для провітрювання приміщення.
Крім того, важливо уникати запалювання свічок та сірників під час або після землетрусу, оскільки це може призвести до загоряння. Після землетрусу може виникнути перебій електропостачання, тому не слід розраховувати на електричне освітлення та опалення.
5. Не можна створювати тисняву і пробки у дверях та стрибати з вікон вище першого поверху. При явній необхідності скло можна попередньо вибити будь-яким важким предметом, в крайньому разі — видавити спиною. При виході з будівлі під час землетрусу категорично забороняється користуватися ліфтом та сходами, оскільки ці елементи конструкції будівель руйнуються у першу чергу.
Якщо землетрус почався під час перебування у громадському транспорті, потрібно залишатися в ньому до тих пір, поки водій транспортного засобу сам його не зупинить і не відкриє двері, а коли людина знаходиться у власному автомобілі, потрібно негайно зупинитись та залишити його.
Хоч Україна і не входить до активних сейсмічних зон, все одно потрібно бути готовим до будь-якого розвитку подій. Землетрус може тривати від кількох секунд до кількох діб, при цьому підземні поштовхи виникають на нетривалі періоди. У разі землетрусу ніколи не беріть навантаження на себе та не забувайте про свою безпеку та про безпеку близьких людей. Завжди слід дотримуватися інструкцій від влади та діяти відповідально та розумно. Бережіть себе та будьте готові до можливих небезпек.
Заставенко Анжеліка